Stargard

- Klejnot Pomorza


 Klejnot Pomorza    Kleinod Pommerns    Pomerania's Jewel

 - miasto

na europejskim

szlaku

 

Aktualizacja

 18.05.2017

     W Internecie
       istniejemy ROZMAITOŚCI - NA SKRÓTY:

 Centrum Informacji Turystycznej dolina Krąpieli flaga Stargardu inni o Stargardzie imprezy kulturalne Ina kajaki konkurs krajoznawczy kroniki kolejka wąskotorowa notki historyczne (najnowsze!) Piwnica TPS pomnik Jana Pawła II rowery-ścieżki rowerowe  spotkania historyczne szlak turystyczny Stargard Klejnot Pomorza szlaki piesze po Ziemi Stargardzkiej Uniwersytet Trzeciego Wieku wystawy fotografii wydawnictwa TPS Wystarczy Stargard   "Zdrowie"


W dniach 20 i 21 maja 2017 r.Stargard będzie jedną wielką sceną i galerią. Jedną, ale posiadająca wiele odsłon. Miastem zawładnie sztuka. W ramach pierwszego Art Festiwal Stargard, w różnych miejscach swoje dzieła eksponować będą ludzie, którzy otaczający świat potrafią wyrazić językiem sztuki lub dostrzec to co innym umyka. Również w Piwnicy TPS będziemy mogli obejrzeć wystawy dwojga stargardzian (oboje są członkami TPS). Regina Skulska przedstawi wystawę fotografii „Świat przyrody”. Paul Arkadiusz Novak pokaże „Wystawę prac rozmaitych” –malarstwo, fotografia, rysunek. W sobotę i w niedzielę Piwnica będzie otwarta w godzinach 12-16.

 Autorzy wystawy i próbki ich dzieł. 

Regina Skulska  - z wykształcenia historyk. Już od czasów licealnych pasjonowała się fotografią, najbardziej przyrodniczą i krajobrazową.  Jest baczną obserwatorką otaczającego świata przyrody. Dzięki temu udaje jej się uchwycić piękno świata  o różnych porach roku.

Paul Arkadiusz Novak – plastyk. W życiu i sztuce niezwykle kreatywny. Ceni wolność. Wagabunda-obywatel świata.

 

 


Ponadto wraz

Danutą i Jerzym Waliszewskimi

zapraszamy w dniu 20.05-2017 na:

Poważny i frywolny pociąg do aptekarstwa na Kolejowej Nocy Muzeów

Nasi  TePeeSiacy- farmaceuci zachęcają do odwiedzenia ich prezentacji nastepująco:

                Stargardzcy muzealnicy zorganizowali Kolejową Noc Muzeów. Zapraszają na nią w najbliższą sobotę (20.05) od godz. 18:00. Podczas tej niezwyklej imprezy, na wystawie aptekarskiej, przedstawimy kilka prezentacji mających charakter theatrum pharmaceuticum.

                Zaprezentujemy bardzo dawne i całkiem niedawne historie ludzi i aptek, leki, choroby, przesądy. Przemówimy do uszu, oczu i … podniebień naszych gości. Będzie kilka pokazów tematycznych. „Pieśni pistla i moździerza” to muzyka prosto z aptecznej receptury. „Wina lecznicze dla zdrowych i chorych” czyli temat odwieczny. Dwa pokazy będą miały charakter konkursowy.  Po degustacji zapytamy gości o „niezłe ziółko” a następnie, w ramach swoistej „zgaduj – zgaduli” postawimy kwestią „ Na pewno tynktura – ale która?”.

                Pod koniec Kolejowej Nocy Muzeów w naszym Muzeum Archeologiczno - Historycznym przy Rynku Staromiejskim  (o 22:00) zaprosimy osoby pełnoletnie na spotkanie TYLKO DLA DOROSŁYCH. Będzie o: chorobie zesłanej przez Apolla na pasterza Syfillisa, pieczęci po osobliwym zabiegu, wielkiej karierze drewna gwajakowego i rtęci w dawnej medycynie i farmacji, zbawiennym działaniu wina lubczykowego.

                           


 

Dla dorosłych i dla dzieci

 

 Najlepsze prezenty dla fanów STARGARDU to książki, które możesz kupić w Centrum Informacji Turystycznej.

 

Oto one:

 

 

 

Najświeższy, najbardziej aktualny

 (wydany w grudniu 2016 roku), praktyczny przewodnik turystyczny po Stargardzie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jest to trzecie już - zaktualizowane i poszerzone - wydanie przewodnika autorstwa Jana Zenknera (prezesa TPS) z fragmentami autorstwa Szymona Jeża

 i Jarosława Kociuby, będące nowocześnie zaprezentowanym kompendium wiedzy o Stagardzie.

Stargard. Praktyczny przewodnik turystyczny” jest książką napisaną z pasją (z licznymi odniesieniami do historii innych miast Pomorza), bogato ilustrowaną i wzbogaconą o informacje praktyczne. To cenna pozycja popularyzująca wiedzę o Stargardzie wśród turystów zwiedzających Pomorze, ale też wśród mieszkańców miasta. Można ją nabyć w Centrum Informacji Turystycznej w Stargardzie i w Empiku. Polecamy

 


Pierwszy stargardzki

PRZEWODNIK  DLA DLA ROWERZYSTÓW.

 

 

Dla miłośników dwóch kółek ukazał się przewodnik, napisany przez Mirosława Mazańskiego niestrudzonego fana  oraz zwolennika tej formy poruszania się, propagatora poznawania urody świata z rowerowego siodełka, członka TPS i inicjatora powołania Stargardzkiego Porozumienia Rowerowego. Książka zawiera dokładny (z kilometrażem), bogato ilustrowany, opis 11 tras rowerowych po Stargardzie i  okolicach. Warto, jadąc tymi trasami, wiedzieć i, przez to, widzieć więcej. ROWER TO JEST ŚWIAT.

Przewodnik, który powstał z inspiracji  i we współpracy z TPS, wydała Stargardzka Organizacja Turystyczna. Można go nabyć w Centrum Informacji Turystycznej.


KOLEJNY ZBIÓR WIDOKÓWEK TPS

 

Ukazał się trzeci już zbiór widokówek wydanych przez Towarzystwo Przyjaciół Stargardu. Autorem zdjęć jest Jerzy Tatoń Małgorzata Jańczak.

Zestaw odmienny od poprzednich, zarówno ze względu na format zdjęć, jak i ich treść. Tym razem autor zdjęć porusza się po mniej znanych, a godnych uwagi, miejscach  lub ukazuje je w inny, niż zwykle, sposób. Na niektórych zwraca uwagę na szczegóły, które są jakby kwintesencją całości. Pokazuje, że oprócz gotyku, rodem ze średniowiecza, miasto ozdabiają również budowle: neogotyckie z XIX i secesyjne z początków XX wieku. Po czasach, kiedy wojsko było w centrum uwagi, pozostał, jeden z najpiękniejszych w Polsce, kompleks koszarowy, który obecnie szuka nowego  przeznaczenia. Dramat sprzed wieków wspomnimy przy Krzyżu Pokutnym, a świadomości „czasoprzestrzeni” możemy doznać przy głazie na 15 południku.

Zestaw przedstawia 9 widoków + 1 (na okładce). Możliwe jest nabycie ich także pojedynczo. Do obejrzenia i zakupu w Centrum Informacji Turystycznej Tak jak zestawy i niektóre z widokówek porzednich edycji.


"Stargard nie tylko dla dzieci".

Oto pierwsza książka o Stargardzie kierowana przede wszystkim do dzieci.

Jej autorem jest Mirosław Rutkowski, autor dwóch książek z mitami greckimi dla dzieci.

Książka wyciąga dzieci na spacer po dawnym i dzisiejszym Stargardzie.

   Liczne ilustracje Mirosławy Dołęgi i napotykane w tej wędrówce przez dzieje zagadki oraz zadania przybliżają dzieciom nasze miasto.

 Aktualnie jest do nabycia w stargardzkim Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku Staromiejskim 4.

Wydawcą jest Towarzystwo Przyjaciół Stargardu.

________________________________________________

 

OD 1 STYCZNIA 2016 ROKU

STARGARD

nie tylko w naszych sercach i umysłach, ale i w obiegu urzędowym nazywa się  STARGARD 

Oto historia naszych starań

To już było:


Niektóre imprezy-Galeria

 Kliknij
i
Hlynur


 Kliknij

Słuchajcie


 Kliknij

Blaue Stunde


 Kliknij

Czesuaf


 Kliknij

Ciach


 Kliknij

Hlynur


 Kliknij

Profil


 Kliknij

      Lubisz Stargard ?   Ustaw jako stronę główną...

Stargard, Stargard in Pommern, Sonnenwende, WWII, Stargard i/Pom., Pomorze Pommern Hinterpommern historia Geschichte turystyka oświata Ina, towarzystwo stowarzyszenie zachodniopomorskie TPS eksploracja poszukiwania, kultura, King Street Jazzmen