Stargard

- Klejnot Pomorza


 Klejnot Pomorza    Kleinod Pommerns    Pomerania's Jewel

 Miasto

na europejskim

szlaku

-------------------

Mobilne przewodniki

Jerzego Tatonia:

-------------------------------

Aktualizacja

3.02.2020
NASZ STARGARD


Opinie, sugestie, życzenia, akcje

------------------------------------------

Dni Hanzy – tak daleko a tak blisko

W 2026 roku Stargard ma być gospodarzem Dni Hanzy.

Będzie to wydarzenie o takim zakresie i zasięgu jakiego jeszcze w naszym mieście nie było.

Obraz współczesnego Stargardu to wynik pracy wielu pokoleń, które rok po roku, wiek po wieku dokładały swoje, aż do uzyskania jego obecnego kształtu. Często ich wysiłek w wyniku kataklizmów dziejowych był obracany w perzynę. Ale sedno naszego miasta, jego układ i najcenniejsze zabytki są widoczne do dziś. Jądro naszego grodu ukształtowało się w czasie, kiedy Stargard wykorzystał swoją szansę jaką dała mu historia i położenie (piszemy o tym na tablicy znajdującej się na szlaku miejskim „Stargard Klejnot Pomorza” oto jej treść).

Intensywne uczestnictwo w północnoeuropejskiej wymianie handlowej spowodowało,  że Stargard stał się bogatym i pięknym miastem. Taką możliwość stworzyła Hanza – związek miast ściśle współpracujących w handlu, który umożliwiał też wymianę doświadczeń i w innych dziedzinach życia. Starej Hanzy nie ma już niemal cztery wieki, ale pamiętając o pozytywnej roli tego związku dla wymiany towarów i myśli w dawnych czasach, prawie 200 europejskich miast z 16 państw postanowiło zawiązać stowarzyszenie Nowa Hanza, które ma wspomóc rozwój turystyki i handlu.

Od wielu lat, co roku, w jednym z miast-członków Nowej Hanzy, organizowane są Dni Hanzy, które dają przede wszystkim okazję do spotkania i wszechstronnej prezentacji tych miast. W 2019 roku 39. Dni Hanzy odbyły się w Pskowie (Rosja).

W tych dniach miasto gospodarz staje się swego rodzaju „stolicą Hanzy”. Biorąc pod uwagę paralelę z Europejską Stolicą Kultury i znając proporcje, pełni ono rolę Hanzeatyckiej Stolicy Kultury.

Czy Stargard, za kilka lat, będzie gotów być gospodarzem tych Dni? Czytaj dalej

styczeń 2020

------------------------------------------

Co z historyczną wiatą?

 Wreszcie ruszyła - największa po wojnie inwestycja kolejowa w samym centrum Stargardu. Po czasie utrudnień, dopiero jak się zakończy, odczujemy jej pozytywny wpływ na nasz dzień powszedni. Przebudowa stacji  jest potrzebna kolei, ale kto wie, czy nie bardziej, Stargardowi. Usunie wiele barier. Da miastu oddech i nowoczesną przestrzeń, która łączy a nie krępuje. Chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę na fakt, który przy ogromie przedsięwzięcia może wydawać się błahy. Na stacji, między innymi, przebudowane zostaną perony. Dostaną nowy  kształt i wygląd.

Wiata z peronu drugiego, ani jej elementy  nie zostaną wykorzystane w nowym rozwiązaniu. Czytaj dalej

grudzień 2019

------------------------------------------

Wcześniejsze teksty znajdziesz pod przyciskami znajdującymi się po lewej stronie


W NASZEJ PIWNICY


Zapowiedzi, informacje, aktualności

------------------------------------------

 Co środę o godz.17 zapraszamy do Piwnicy na zajęcia z gimnastyki chińskiej Chi Gung  (albo qigong, qi gong, chi kung - dosłownie sztuka ćwiczenia  energii życiowej), które prowadzi Jolanta Zimińska.

System wywodzi się  z holistycznego systemu chińskiej filozofii połączonej z tradycyjną medycyną, zielarstwem i sztukami walki.

Skoordynowane z oddychaniem, statyczne i dynamiczne postawy i ruchy służą do wzmocnienia i zbalansowania chi (qi)  energii życia. Ci, którzy ćwiczą regularnie, mogą poprawić swoje samopoczucie,  nastrój i zdrowie.

 

Wstęp wolny. Zapraszamy

------------------------------------------

Archiwum imprez  znajdziesz pod przyciskiem


 


NA NASZEJ PÓŁCE


 Dla dorosłych i dla dzieci

 

 Najlepsze prezenty dla fanów STARGARDU to książki, które możesz kupić w Centrum Informacji Turystycznej.

 

Oto one:

 

 

Praktyczny przewodnik turystyczny po Stargardzie

 (wydany w grudniu 2016 roku)

 

 

 

 

 

Jest to trzecie już - zaktualizowane i poszerzone - wydanie przewodnika autorstwa Jana Zenknera (prezesa TPS) z fragmentami autorstwa Szymona Jeża

 i Jarosława Kociuby, będące nowocześnie zaprezentowanym kompendium wiedzy o Stagardzie.

Stargard. Praktyczny przewodnik turystyczny” jest książką napisaną z pasją (z licznymi odniesieniami do historii innych miast Pomorza), bogato ilustrowaną i wzbogaconą o informacje praktyczne. To cenna pozycja popularyzująca wiedzę o Stargardzie wśród turystów zwiedzających Pomorze, ale też wśród mieszkańców miasta. Można ją nabyć w Centrum Informacji Turystycznej w Stargardzie. Polecamy

 


Pierwszy stargardzki

PRZEWODNIK  DLA DLA ROWERZYSTÓW.

 

 

Dla miłośników dwóch kółek ukazał się przewodnik, napisany przez Mirosława Mazańskiego niestrudzonego fana  oraz zwolennika tej formy poruszania się, propagatora poznawania urody świata z rowerowego siodełka, członka TPS i inicjatora powołania Stargardzkiego Porozumienia Rowerowego. Książka zawiera dokładny (z kilometrażem), bogato ilustrowany, opis 11 tras rowerowych po Stargardzie i  okolicach. Warto, jadąc tymi trasami, wiedzieć i, przez to, widzieć więcej. ROWER TO JEST ŚWIAT.

Przewodnik, który powstał z inspiracji  i we współpracy z TPS, wydała Stargardzka Organizacja Turystyczna. Można go nabyć w Centrum Informacji Turystycznej.


KOLEJNY ZBIÓR WIDOKÓWEK TPS

 

Ukazał się trzeci już zbiór widokówek wydanych przez Towarzystwo Przyjaciół Stargardu. Autorem zdjęć jest Jerzy Tatoń  a autorem projektu Małgorzata Jańczak.

Zestaw odmienny od poprzednich, zarówno ze względu na format zdjęć, jak i ich treść. Tym razem autor zdjęć porusza się po mniej znanych, a godnych uwagi, miejscach  lub ukazuje je w inny, niż zwykle, sposób. Na niektórych zwraca uwagę na szczegóły, które są jakby kwintesencją całości. Pokazuje, że oprócz gotyku, rodem ze średniowiecza, miasto ozdabiają również budowle: neogotyckie z XIX i secesyjne z początków XX wieku. Po czasach, kiedy wojsko było w centrum uwagi, pozostał, jeden z najpiękniejszych w Polsce, kompleks koszarowy, który obecnie szuka nowego  przeznaczenia. Dramat sprzed wieków wspomnimy przy Krzyżu Pokutnym, a świadomości „czasoprzestrzeni” możemy doznać przy głazie na 15 południku.

Zestaw przedstawia 9 widoków + 1 (na okładce). Możliwe jest nabycie ich także pojedynczo. Do obejrzenia i zakupu w Centrum Informacji Turystycznej Tak jak zestawy i niektóre z widokówek porzednich edycji.


"Stargard nie tylko dla dzieci".

Oto pierwsza książka o Stargardzie kierowana przede wszystkim do dzieci.

Jej autorem jest Mirosław Rutkowski, autor dwóch książek z mitami greckimi dla dzieci.

Książka wyciąga dzieci na spacer po dawnym i dzisiejszym Stargardzie.

   Liczne ilustracje Mirosławy Dołęgi i napotykane w tej wędrówce przez dzieje zagadki oraz zadania przybliżają dzieciom nasze miasto.

 Aktualnie jest do nabycia w stargardzkim Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku Staromiejskim 4.

Wydawcą jest Towarzystwo Przyjaciół Stargardu.

------------------------------------------

O pozostałych naszych wydawnictwach przeczytasz pod przyciskiem

O te i inne książki pytaj w Centrum Informacji Turystycznej

 

 


 

NASZE DZIAŁANIA ROZMAITE

 (NA SKRÓTY)

CIĄGLE AKTUALNE:

Centrum Informacji Turystycznej  Dolina Krąpieli Ina  Kolejka wąskotorowa Piwnica TPS  Rowery-ścieżki rowerowe Spotkania historyczne Szlak turystyczny Stargard Klejnot Pomorza  Wydawnictwa TPS i nie tylko

I już odłożone AD ACTA:

Flaga Stargardu Kajaki Konkurs krajoznawczy Kroniki Stargardzkie planty Pomnik Jana Pawła II Uniwersytet Trzeciego Wieku Wystawy fotografii Wystarczy Stargard   "Zdrowie"
 

OD 1 STYCZNIA 2016 ROKU

STARGARD

nie tylko w naszych sercach i umysłach, ale i w obiegu urzędowym nazywa się  STARGARD 

Oto historia naszych starań

 


 

      Lubisz Stargard ?   Ustaw jako stronę główną...

Stargard, Stargard in Pommern, Sonnenwende, WWII, Stargard i/Pom., Pomorze Pommern Hinterpommern historia Geschichte turystyka oświata Ina, towarzystwo stowarzyszenie zachodniopomorskie TPS eksploracja poszukiwania, kultura, King Street Jazzmen