W PIWNICY                                        NA PÓŁCE

Stargard

- Klejnot Pomorza


 Klejnot Pomorza    Kleinod Pommerns    Pomerania's Jewel

 Miasto

na europejskim

szlaku

-------------------

Mobilne przewodniki

Jerzego Tatonia:

-------------------------------

Aktualizacja

9.05.2020

NASZ STARGARD


Opinie, refleksje, sugestie, życzenia, akcje

------------------------------------------

...DWUDZIESTOLETNI

 

Od paru lat 12 maja obchodzimy Dzień Pionierów Stargardu. Maj jest zawsze piękny i jego urok podkreśla urodę naszego miasta. Dobrze jest wtedy wspomnieć  i być wdzięcznym ludziom, którzy przybyli tu jako pierwsi, a potem zostali i wrośli na stałe.

Tak się składa, że na ten dzień przypada też rocznica powstania naszego stowarzyszenia. W tym roku już dwudziesta. Właśnie 12 maja 2000 roku, w gościnnych salach Młodzieżowego Domu Kultury odbyło się zebranie założycielskie Towarzystwa Przyjaciół Stargardu. Ta okazja sprzyja refleksji. Czytaj całość

maj 2020

------------------------------------------

Rzecz o zdrowiu - ku stargardzkich serc pokrzepieniu

 

 

Właśnie przeżywamy sytuację jakiej nikt z nas się nie spodziewał i nigdy nie doświadczył. Świat dotknęła pandemia koronawirusa (covid 19). Końcowych skutków ataku tego paskudztwa  na zdrowie  ludzkości jeszcze nie znamy, również konsekwencje  gospodarcze i społeczne pozostają w sferze domysłów nie są znane. Ta sytuacja pokazała z całą mocą, słabość naszej cywilizacji  wobec tego typu zagrożeń. Ale jesteśmy przekonani, że w końcu człowiek sobie z tym poradzi. Przeżywamy ten czas bardzo mocno, tym bardziej, że nie byliśmy na to przygotowani. A przecież morowe powietrza to nieodłączni  towarzysze  ludzkości.

Prześledźmy jak wiele, choć czasem i niewiele, zmieniło się jednak na polu naszej odwiecznej walki  z chorobami i to z uwzględnieniem stargardzkiej perspektywy. Czytaj całość

 

kwiecień 2020

------------------------------------------

Nie wykluczmy Kluczewa

 Wizja jest  pociągająca i dość bliska urzeczywistnienia. Już niedługo, może za trzy lata, ruszy Szczecińska  Kolej Metropolitalna.

Mapa przystanków SKM

 

Szybkie, wygodne, regularnie i często kursujące pociągi połączą miejscowości obszaru naszej aglomeracji.  Zmodernizowane linie kolejowe od  Stargardu do Polic, od Gryfina do Goleniowa (z lotniskiem), przywrócona życiu  gęsta sieć przystanków kolejowych w samym Szczecinie,  integracja z innymi środkami transportu publicznego i wspólny bilet mają sprawić, że do poruszania się wewnątrz metropolii chętniej wybierzemy pociąg plus ewentualnie autobus, czy tramwaj niż własny pojazd. Niezależnie od tego przedsięwzięcia, w Stargardzie, na terenach kolejowych przy ulicy Barnima, powstanie parking samochodowy na ok. 300 samochodów z łatwym dojściem na perony. Należy trzymać kciuki by to się udało i to do 2023 roku.

Mapka przystanków SKM    

Niestety mimo tego, że pierwotnie było to rozważane, projekt Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej nie obejmuje Kluczewa - dzielnicy Stargardu. Czytaj całość

marzec 2020

------------------------------------------

Bogatsi o pamięć

      Odwiedzając miasta w centralnej, wschodniej i południowej Polsce  wszędzie spotykamy ślady naszej polskiej historii. Możemy przywoływać cienie rodaków, którzy niedawno, bądź przed wiekami tam żyli, budowali, tworzyli, walczyli. W atmosferze tych miast prawie czujemy ich obecność. Często przychodzi refleksja i zazdrość, że w naszym mieście tego brak.

  Sporej części ludzi nie wystarcza sama teraźniejszość, lubią czuć i smakować przeszłość. Głębsze spojrzenie w nią pozwala lepiej widzieć nasze dziś i jutro. Zakorzeniając się w Stargardzie, przyswajając wiedzę o jego dziejach, poczujemy silniej to miejsce. Jeżeli przybliżymy tę historię sobie, również i ją możemy uznać za własną. Stojąc do niej bokiem, a nawet uznając ją za całkiem obcą, oddajemy przeszłość innym  i tym samym pozbawiamy siebie istotnej cząstki naszej stargardzkiej ojczyzny. Bo na lokalny patriotyzm składa się również pamięć o jego przeszłości. A jego siła i poczucie miejskiej tożsamości wzmacnia też przywiązanie do naszej ojczyzny.

  Dlatego tak bardzo ucieszyła nas styczniowa uchwała Rady Miejskiej ws. kierunków działania Prezydenta dla upamiętnienia  ludzi i miejsc znaczących w historii Stargardu i ważnych wydarzeń z historii Polski. Idea "Ocalmy od zapomnienia" jest nam bardzo bliska, towarzyszyliśmy jej od początku i od czasu do czasu o niej przypominaliśmy. Otwarty charakter tej uchwały zachęca do wyrażania sugestii  na temat zakresu i formy upamiętnienia. Czytaj całość

luty 2020

------------------------------------------

Dni Hanzy – tak daleko a tak blisko

W 2026 roku Stargard ma być gospodarzem Dni Hanzy.

Będzie to wydarzenie o takim zakresie i zasięgu jakiego jeszcze w naszym mieście nie było.

Obraz współczesnego Stargardu to wynik pracy wielu pokoleń, które rok po roku, wiek po wieku dokładały swoje, aż do uzyskania jego obecnego kształtu. Często ich wysiłek w wyniku kataklizmów dziejowych był obracany w perzynę. Ale sedno naszego miasta, jego układ i najcenniejsze zabytki są widoczne do dziś. Jądro naszego grodu ukształtowało się w czasie, kiedy Stargard wykorzystał swoją szansę jaką dała mu historia i położenie (piszemy o tym na tablicy znajdującej się na szlaku miejskim „Stargard Klejnot Pomorza” oto jej treść).

Intensywne uczestnictwo w północnoeuropejskiej wymianie handlowej spowodowało,  że Stargard stał się bogatym i pięknym miastem. Taką możliwość stworzyła Hanza – związek miast ściśle współpracujących w handlu, który umożliwiał też wymianę doświadczeń i w innych dziedzinach życia. Starej Hanzy nie ma już niemal cztery wieki, ale pamiętając o pozytywnej roli tego związku dla wymiany towarów i myśli w dawnych czasach, prawie 200 europejskich miast z 16 państw postanowiło zawiązać stowarzyszenie Nowa Hanza, które ma wspomóc rozwój turystyki i handlu.

Od wielu lat, co roku, w jednym z miast-członków Nowej Hanzy, organizowane są Dni Hanzy, które dają przede wszystkim okazję do spotkania i wszechstronnej prezentacji tych miast. W 2019 roku 39. Dni Hanzy odbyły się w Pskowie (Rosja).

W tych dniach miasto gospodarz staje się swego rodzaju „stolicą Hanzy”. Biorąc pod uwagę paralelę z Europejską Stolicą Kultury i znając proporcje, pełni ono rolę Hanzeatyckiej Stolicy Kultury.

Czy Stargard, za kilka lat, będzie gotów być gospodarzem tych Dni? Czytaj całość

styczeń 2020

------------------------------------------

 

 

              Co z historyczną wiatą?

 

grudzień 2019

-----------------------------------------

Wcześniejsze teksty znajdziesz pod przyciskami znajdującymi się po lewej stronie


W NASZEJ PIWNICY


Zapowiedzi, informacje, aktualności

------------------------------------------

Uwaga!

Uwaga!

Z powodu epidemii koronawirusa wszelkie zajęcia i imprezy w Piwnicy TPS są zawieszone

 

Również poniższe:

 Co środę o godz.17 zapraszamy do Piwnicy na zajęcia z gimnastyki chińskiej Chi Gung  (albo qigong, qi gong, chi kung - dosłownie sztuka ćwiczenia  energii życiowej), które prowadzi Jolanta Zimińska.

System wywodzi się  z holistycznego systemu chińskiej filozofii połączonej z tradycyjną medycyną, zielarstwem i sztukami walki.

Skoordynowane z oddychaniem, statyczne i dynamiczne postawy i ruchy służą do wzmocnienia i zbalansowania chi (qi)  energii życia. Ci, którzy ćwiczą regularnie, mogą poprawić swoje samopoczucie,  nastrój i zdrowie.

Wstęp wolny. Zapraszamy po epidemii

------------------------------------------

Archiwum imprez  znajdziesz pod przyciskiem


 


NA NASZEJ PÓŁCE


 Dla dorosłych i dla dzieci

 

 Najlepsze prezenty dla fanów STARGARDU to książki, które możesz kupić w Centrum Informacji Turystycznej.

 

Oto one:

 

 

Praktyczny przewodnik turystyczny po Stargardzie

 (wydany w grudniu 2016 roku)

 

 

 

 

 

Jest to trzecie już - zaktualizowane i poszerzone - wydanie przewodnika autorstwa Jana Zenknera (prezesa TPS) z fragmentami autorstwa Szymona Jeża

 i Jarosława Kociuby, będące nowocześnie zaprezentowanym kompendium wiedzy o Stagardzie.

Stargard. Praktyczny przewodnik turystyczny” jest książką napisaną z pasją (z licznymi odniesieniami do historii innych miast Pomorza), bogato ilustrowaną i wzbogaconą o informacje praktyczne. To cenna pozycja popularyzująca wiedzę o Stargardzie wśród turystów zwiedzających Pomorze, ale też wśród mieszkańców miasta. Można ją nabyć w Centrum Informacji Turystycznej w Stargardzie. Polecamy

 


Pierwszy stargardzki

PRZEWODNIK  DLA DLA ROWERZYSTÓW.

 

 

Dla miłośników dwóch kółek ukazał się przewodnik, napisany przez Mirosława Mazańskiego niestrudzonego fana  oraz zwolennika tej formy poruszania się, propagatora poznawania urody świata z rowerowego siodełka, członka TPS i inicjatora powołania Stargardzkiego Porozumienia Rowerowego. Książka zawiera dokładny (z kilometrażem), bogato ilustrowany, opis 11 tras rowerowych po Stargardzie i  okolicach. Warto, jadąc tymi trasami, wiedzieć i, przez to, widzieć więcej. ROWER TO JEST ŚWIAT.

Przewodnik, który powstał z inspiracji  i we współpracy z TPS, wydała Stargardzka Organizacja Turystyczna. Można go nabyć w Centrum Informacji Turystycznej.


KOLEJNY ZBIÓR WIDOKÓWEK TPS

 

Ukazał się trzeci już zbiór widokówek wydanych przez Towarzystwo Przyjaciół Stargardu. Autorem zdjęć jest Jerzy Tatoń  a autorem projektu Małgorzata Jańczak.

Zestaw odmienny od poprzednich, zarówno ze względu na format zdjęć, jak i ich treść. Tym razem autor zdjęć porusza się po mniej znanych, a godnych uwagi, miejscach  lub ukazuje je w inny, niż zwykle, sposób. Na niektórych zwraca uwagę na szczegóły, które są jakby kwintesencją całości. Pokazuje, że oprócz gotyku, rodem ze średniowiecza, miasto ozdabiają również budowle: neogotyckie z XIX i secesyjne z początków XX wieku. Po czasach, kiedy wojsko było w centrum uwagi, pozostał, jeden z najpiękniejszych w Polsce, kompleks koszarowy, który obecnie szuka nowego  przeznaczenia. Dramat sprzed wieków wspomnimy przy Krzyżu Pokutnym, a świadomości „czasoprzestrzeni” możemy doznać przy głazie na 15 południku.

Zestaw przedstawia 9 widoków + 1 (na okładce). Możliwe jest nabycie ich także pojedynczo. Do obejrzenia i zakupu w Centrum Informacji Turystycznej Tak jak zestawy i niektóre z widokówek porzednich edycji.


"Stargard nie tylko dla dzieci".

Oto pierwsza książka o Stargardzie kierowana przede wszystkim do dzieci.

Jej autorem jest Mirosław Rutkowski, autor dwóch książek z mitami greckimi dla dzieci.

Książka wyciąga dzieci na spacer po dawnym i dzisiejszym Stargardzie.

   Liczne ilustracje Mirosławy Dołęgi i napotykane w tej wędrówce przez dzieje zagadki oraz zadania przybliżają dzieciom nasze miasto.

 Aktualnie jest do nabycia w stargardzkim Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku Staromiejskim 4.

Wydawcą jest Towarzystwo Przyjaciół Stargardu.

------------------------------------------

O pozostałych naszych wydawnictwach przeczytasz pod przyciskiem

O te i inne książki pytaj w Centrum Informacji Turystycznej

 

 


 

NASZE DZIAŁANIA ROZMAITE

 (NA SKRÓTY)

CIĄGLE AKTUALNE:

Centrum Informacji Turystycznej  Dolina Krąpieli Ina  Kolejka wąskotorowa Piwnica TPS  Rowery-ścieżki rowerowe Spotkania historyczne Szlak turystyczny Stargard Klejnot Pomorza  Wydawnictwa TPS i nie tylko

I już odłożone AD ACTA:

Flaga Stargardu Kajaki Konkurs krajoznawczy Kroniki Stargardzkie planty Pomnik Jana Pawła II Uniwersytet Trzeciego Wieku Wystawy fotografii Wystarczy Stargard   "Zdrowie"
 

OD 1 STYCZNIA 2016 ROKU

STARGARD

nie tylko w naszych sercach i umysłach, ale i w obiegu urzędowym nazywa się  STARGARD 

Oto historia naszych starań

 


 

      Lubisz Stargard ?   Ustaw jako stronę główną...

Stargard, Stargard in Pommern, Sonnenwende, WWII, Stargard i/Pom., Pomorze Pommern Hinterpommern historia Geschichte turystyka oświata Ina, towarzystwo stowarzyszenie zachodniopomorskie TPS eksploracja poszukiwania, kultura, King Street Jazzmen