W PIWNICY                                        NA PÓŁCE

Stargard

- Klejnot Pomorza


 Klejnot Pomorza    Kleinod Pommerns    Pomerania's Jewel

 Miasto

na europejskim

szlaku

-------------------

Mobilne przewodniki

Jerzego Tatonia:

-------------------------------

-------------------------------

Aktualizacja

23.09.2020

NASZ STARGARD


Opinie, refleksje, sugestie, życzenia, akcje

------------------------------------------

O stargardzkiej fladze wakacyjnie

  

Flaga to poważna sprawa. Wszak symbolizuje, wyraża, jednoczy i wzywa.

Flaga zdobi, ubarwia i oznajmia. Szczególnie kiedy łopocze, ale i wtedy, gdy powiewa, bądź tylko zwisa.

Jest często - jedynym czymś ruchomym w statycznej przestrzeni.

Zwykle jest bardzo oficjalna i dostojna, bo uświetnia.

Czasami występuje w zacnym towarzystwie: naszej dumnej i wiekowej - Narodowej i młodej, przyjaznej - Unijnej.

Ale dobrze czuje się w radosnej kompanii, towarzysząc kajakarzom, rajdowcom pieszym i rowerowym, zespołom muzycznym i sportowym.

A pomyśleć, że jeszcze trzynaście lat temu Stargard jako jedno z nielicznych miast nie miał swojej flagi. Czytaj całość

sierpień 2020   

 

------------------------------------------

 

Siedem życzeń na 777. urodziny miasta

 

24. czerwca Stargard lokacyjny miał 777. urodziny. Symboliczna wymowa trzech siódemek jest mocna i jednoznaczna. Mamy do czynienia z pełnią, doskonałością i wiecznością. Czy  zatem o przyszłość miasta możemy być spokojni?...  Pisząc poniższe mam pełną świadomość tego, że łatwo nie będzie. Władze centralne grosza skąpią, wpływy do kasy miejskiej zmalały… Wydawałoby się, że w tym kontekście życzenia są nie na miejscu. Otóż zgoda na stagnację czy regres jest jak samosprawdzająca się przepowiednia.  A na to krzepki i żywotny 777-latek nie może sobie pozwolić.  Czytaj całość

lipiec 2020   

------------------------------------------

Wystawa aptekarska - wzór do naśladowania

 

Nowe napiera i bezustannie wypiera przeszłość. Naturalna kolej rzeczy.  Warto jednak ratować pamięć o tym co przemija.  Jest to tak oczywiste, że nietrudno tu o banał. Przedstawiamy tekst, który mówi o eksponowanej już od dekady,  w stargardzkim Muzeum Archeologiczno - Historycznym, wystawie aptekarskiej. Profesjonalizm stargardzkich muzealników, cały łańcuch ludzi dobrej woli, a przede wszystkim determinacja i umiłowanie swojego zawodu przez  Danutę i Jerzego Waliszewskich spowodowały, że udało się pięknie zaprezentować umeblowanie i wyposażenie dawnej stargardzkiej apteki. Dzięki  wyobraźni, wiedzy i talentom  tych nietuzinkowych farmaceutów, to miejsce od czasu do czasu też ożywa, zawsze inaczej i interesująco.

Jest to wspaniały przykład, jak można zadbać o zachowanie pamięci o przeszłości swojej profesji. Jest  ona zaklęta w odstawionych przedmiotach, przemijających technologiach i sposobach działania, sentymentalnych pamiątkach po ulotnych wydarzeniach.

 

Każdy z zawodów bezustannie się zmienia, ale w każdym jest coś do zachowania dla potomnych.  Warto o to zadbać i pokazać innym. Czytaj całość

 

lipiec 2020   

------------------------------------------

Stargard - 777 lat.

Jedno miasto - wiele odsłon.

 

W 2020 roku mija 777 rocznica lokacji Stargardu.

Siódemka uznawana jest za liczbę magiczną i w wielu kulturach przypisywano jej szczególne znaczenie. Była między innymi symbolem doskonałości, harmonii i szczęścia. Takie nagromadzenie siódemek dodaje wyjątkowego smaku temu jubileuszowi. Jednak wbrew tej szczególnej symbolice obchody rocznicowe zostały poważnie zakłócone i choć wielu stargardzian jest przekonanych, że obecny okres jest jednym z najpomyślniejszych w historii naszego miasta, to cień koronawirusa właśnie zawisł nad światem i nad Stargardem, i wpływa na nasz nastrój. Czytaj całość

czerwiec 2020   

------------------------------------------

...DWUDZIESTOLETNI

 

Od paru lat 12 maja obchodzimy Dzień Pionierów Stargardu. Maj jest zawsze piękny i jego urok podkreśla urodę naszego miasta. Dobrze jest wtedy wspomnieć  i być wdzięcznym ludziom, którzy przybyli tu jako pierwsi, a potem zostali i wrośli na stałe.

Tak się składa, że na ten dzień przypada też rocznica powstania naszego stowarzyszenia. W tym roku już dwudziesta. Właśnie 12 maja 2000 roku, w gościnnych salach Młodzieżowego Domu Kultury odbyło się zebranie założycielskie Towarzystwa Przyjaciół Stargardu. Ta okazja sprzyja refleksji. Czytaj całość

maj 2020   

------------------------------------------

Rzecz o zdrowiu - ku stargardzkich serc pokrzepieniu

 

 

Właśnie przeżywamy sytuację jakiej nikt z nas się nie spodziewał i nigdy nie doświadczył. Świat dotknęła pandemia koronawirusa (covid 19). Końcowych skutków ataku tego paskudztwa  na zdrowie  ludzkości jeszcze nie znamy, również konsekwencje  gospodarcze i społeczne pozostają w sferze domysłów nie są znane. Ta sytuacja pokazała z całą mocą, słabość naszej cywilizacji  wobec tego typu zagrożeń. Ale jesteśmy przekonani, że w końcu człowiek sobie z tym poradzi. Przeżywamy ten czas bardzo mocno, tym bardziej, że nie byliśmy na to przygotowani. A przecież morowe powietrza to nieodłączni  towarzysze  ludzkości.

Prześledźmy jak wiele, choć czasem i niewiele, zmieniło się jednak na polu naszej odwiecznej walki  z chorobami i to z uwzględnieniem stargardzkiej perspektywy. Czytaj całość

 

kwiecień 2020   

 

------------------------------------------

 Nie wykluczmy Kluczewa    marzec 2020

 Bogatsi o pamięć    luty 2020   

 Dni Hanzy – tak daleko a tak blisko   styczeń 2020

 Co z historyczną wiatą?        grudzień 2019   

-----------------------------------------

Wcześniejsze teksty znajdziesz pod przyciskami znajdującymi się po lewej stronie


W NASZEJ PIWNICY


Zapowiedzi, informacje, aktualności

------------------------------------------

 

Piwnica TPS powoli otwiera swoje wnętrze.

Zapraszamy na pierwsze koncerty od pojawienia się pandemii.

Na początek dwa koncerty jazzowe Tria Michała Martyniuka.

Oba z zachowaniem reżimów sanitarnych wymaganych w obecnej sytuacji.

 

Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Artystyczne B-moll".

Serdecznie zapraszamy

 

Michał Martyniuk to urodzony w Szczecinie, mieszkający w Nowej Zelandii polski pianista jazzowy. Nominowany w 2019 roku do nagrody Fryderyka.

Więcej na temat artysty https://www.facebook.com/martyniukmusic/

 

------------------------------------------

 

Aktualnie wstrzymane są zajęcia z gimnastyki chińskiej Chi Gung  (albo qigong, qi gong, chi kung - dosłownie sztuka ćwiczenia  energii życiowej)

System wywodzi się  z holistycznego systemu chińskiej filozofii połączonej z tradycyjną medycyną, zielarstwem i sztukami walki.

Skoordynowane z oddychaniem, statyczne i dynamiczne postawy i ruchy służą do wzmocnienia i zbalansowania chi (qi)  energii życia. Ci, którzy ćwiczą regularnie, mogą poprawić swoje samopoczucie,  nastrój i zdrowie.

Zapraszamy po epidemii

------------------------------------------

Archiwum imprez  znajdziesz pod przyciskiem


 


NA NASZEJ PÓŁCE


 Dla dorosłych i dla dzieci

 

 Najlepsze prezenty dla fanów STARGARDU to książki, które możesz kupić w Centrum Informacji Turystycznej.

 

Oto one:

 

 

Praktyczny przewodnik turystyczny po Stargardzie

 (wydany w grudniu 2016 roku)

 

 

 

 

 

Jest to trzecie już - zaktualizowane i poszerzone - wydanie przewodnika autorstwa Jana Zenknera (prezesa TPS) z fragmentami autorstwa Szymona Jeża

 i Jarosława Kociuby, będące nowocześnie zaprezentowanym kompendium wiedzy o Stagardzie.

Stargard. Praktyczny przewodnik turystyczny” jest książką napisaną z pasją (z licznymi odniesieniami do historii innych miast Pomorza), bogato ilustrowaną i wzbogaconą o informacje praktyczne. To cenna pozycja popularyzująca wiedzę o Stargardzie wśród turystów zwiedzających Pomorze, ale też wśród mieszkańców miasta. Można ją nabyć w Centrum Informacji Turystycznej w Stargardzie. Polecamy

 


Pierwszy stargardzki

PRZEWODNIK  DLA DLA ROWERZYSTÓW.

 

 

Dla miłośników dwóch kółek ukazał się przewodnik, napisany przez Mirosława Mazańskiego niestrudzonego fana  oraz zwolennika tej formy poruszania się, propagatora poznawania urody świata z rowerowego siodełka, członka TPS i inicjatora powołania Stargardzkiego Porozumienia Rowerowego. Książka zawiera dokładny (z kilometrażem), bogato ilustrowany, opis 11 tras rowerowych po Stargardzie i  okolicach. Warto, jadąc tymi trasami, wiedzieć i, przez to, widzieć więcej. ROWER TO JEST ŚWIAT.

Przewodnik, który powstał z inspiracji  i we współpracy z TPS, wydała Stargardzka Organizacja Turystyczna. Można go nabyć w Centrum Informacji Turystycznej.


KOLEJNY ZBIÓR WIDOKÓWEK TPS

 

Ukazał się trzeci już zbiór widokówek wydanych przez Towarzystwo Przyjaciół Stargardu. Autorem zdjęć jest Jerzy Tatoń  a autorem projektu Małgorzata Jańczak.

Zestaw odmienny od poprzednich, zarówno ze względu na format zdjęć, jak i ich treść. Tym razem autor zdjęć porusza się po mniej znanych, a godnych uwagi, miejscach  lub ukazuje je w inny, niż zwykle, sposób. Na niektórych zwraca uwagę na szczegóły, które są jakby kwintesencją całości. Pokazuje, że oprócz gotyku, rodem ze średniowiecza, miasto ozdabiają również budowle: neogotyckie z XIX i secesyjne z początków XX wieku. Po czasach, kiedy wojsko było w centrum uwagi, pozostał, jeden z najpiękniejszych w Polsce, kompleks koszarowy, który obecnie szuka nowego  przeznaczenia. Dramat sprzed wieków wspomnimy przy Krzyżu Pokutnym, a świadomości „czasoprzestrzeni” możemy doznać przy głazie na 15 południku.

Zestaw przedstawia 9 widoków + 1 (na okładce). Możliwe jest nabycie ich także pojedynczo. Do obejrzenia i zakupu w Centrum Informacji Turystycznej Tak jak zestawy i niektóre z widokówek porzednich edycji.


"Stargard nie tylko dla dzieci".

Oto pierwsza książka o Stargardzie kierowana przede wszystkim do dzieci.

Jej autorem jest Mirosław Rutkowski, autor dwóch książek z mitami greckimi dla dzieci.

Książka wyciąga dzieci na spacer po dawnym i dzisiejszym Stargardzie.

   Liczne ilustracje Mirosławy Dołęgi i napotykane w tej wędrówce przez dzieje zagadki oraz zadania przybliżają dzieciom nasze miasto.

 Aktualnie jest do nabycia w stargardzkim Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku Staromiejskim 4.

Wydawcą jest Towarzystwo Przyjaciół Stargardu.

------------------------------------------

O pozostałych naszych wydawnictwach przeczytasz pod przyciskiem

O te i inne książki pytaj w Centrum Informacji Turystycznej

 

 


 

NASZE DZIAŁANIA ROZMAITE

 (NA SKRÓTY)

CIĄGLE AKTUALNE:

Centrum Informacji Turystycznej  Dolina Krąpieli Ina  Kolejka wąskotorowa Piwnica TPS  Rowery-ścieżki rowerowe Spotkania historyczne Szlak turystyczny Stargard Klejnot Pomorza  Wydawnictwa TPS i nie tylko

I już odłożone AD ACTA:

Flaga Stargardu Kajaki Konkurs krajoznawczy Kroniki Stargardzkie planty Pomnik Jana Pawła II Uniwersytet Trzeciego Wieku Wystawy fotografii Wystarczy Stargard   "Zdrowie"
 

OD 1 STYCZNIA 2016 ROKU

STARGARD

nie tylko w naszych sercach i umysłach, ale i w obiegu urzędowym nazywa się  STARGARD 

Oto historia naszych starań

 

 

      Lubisz Stargard ?   Ustaw jako stronę główną...

Stargard, Stargard in Pommern, Sonnenwende, WWII, Stargard i/Pom., Pomorze Pommern Hinterpommern historia Geschichte turystyka oświata Ina, towarzystwo stowarzyszenie zachodniopomorskie TPS eksploracja poszukiwania, kultura, King Street Jazzmen