Powrót na główną stronę

 

Stargardzka Kolejka  Wąskotorowa

 

 

 

 

W 2001 roku, widząc zagrożenie dla przetrwania Stargardzkiej Kolejki Wąskotorowej, podjęliśmy starania by zachować ją dla przyszłych pokoleń. Wystosowaliśmy apel - Ocalmy kolejkę (kliknij) przedstawiający jej wartość dla naszej ziemi i mimo dużego oporu materii doprowadziliśmy do podpisania przez stargardzkie Starostwo porozumienia z koleją w sprawie przejęcia całej infrastruktury. Z tego czasu pochodzi nasza dość optymistyczna pierwsza część relacji.(kliknij) Niestety jak widać dalej w 2003 roku samorząd wycofał się z ustaleń i pod wpływem czasu i działań złodziei rozpoczął się proces degradacji kolejki.

W tym samym czasie gmina Rewal przejęła  kolejkę gryficką i z powodzeniem wykreowała ją na jedną z największych atrakcji turystycznych naszego wybrzeża.

TPS nadal usiłowało przekonać samorządy gminne do choćby częściowego przejęcia obiektów niestety, nasza siła przekonywania była, z powodu pogarszającego się stanu obiektów, coraz mniejsza. Dodatkowy problem w rozmowach stanowiła kadencyjność władz samorządowych.

W maju 2008 roku w Piwnicy TPS odbyła się debata na temat przyszłości kolejek wąskotorowych z udziałem przedstawicieli samorządów, kolei, konserwatora zabytków i mediów.

Stan spraw (jesień 2008):

  • Kolej jest nadal gotowa przekazać grunty, pozostałości infrastruktury i tabor( w tym wypadku konieczny jest podział między Dobrą a odradzającą się kolejką koszalińską)  samorządom

  • Starostwo powiatowe zleciło opracowanie projektu ścieżki pieszo-rowerowej przebiegającej po trasie kolejki.

  • Wojewódzki Konserwator Zabytków wymaga uwzględnienia w projekcie konieczność zachowania elementów infrastruktury kolejowej.

  • Gmina Dobra zamierza urządzić na terenie znajdującym się na jej obszarze przyciągającego turystę, ruchomego i żywego skansenu kolejowego.

Żal, że nie udało się przejąć kolejki w czasie, kiedy była ona jeszcze na chodzie. Żyje jednak nadzieja, że uda się kiedyś stworzyć  na jej pozostałościach coś ciekawego, co będzie świadczyć o jej niegdysiejszej świetności.

 

Jak dobrze ciuchcią do Dobrej (kliknij)- to nasza relacja z jednej z ostatnich jazd stargardzkiej kolejki, którą odbyli wiosną 2001 roku członkowie TPS


Powrót na główną stronę