Powrót na główną stronę

               

sierpień 2020 r.

 

O stargardzkiej fladze wakacyjnie

  

Flaga to poważna sprawa. Wszak symbolizuje, wyraża, jednoczy i wzywa.

Flaga zdobi, ubarwia i oznajmia. Szczególnie kiedy łopocze, ale i wtedy, gdy powiewa, bądź tylko zwisa.

Jest czymś ruchomym w statycznej przestrzeni.

Często jest bardzo oficjalna i dostojna, bo uświetnia. Czasami występuje w zacnym towarzystwie: naszej dumnej i wiekowej - Narodowej i młodej, przyjaznej - Unijnej.

Ale dobrze czuje się w radosnej kompanii, towarzysząc kajakarzom, rajdowcom pieszym i rowerowym, zespołom muzycznym i sportowym.

A pomyśleć, że jeszcze trzynaście lat temu Stargard jako jedno z nielicznych miast nie miał swojej flagi.

 

Kim byłby żołnierz bez odwagi,

Rosół (niektórym) był bez maggi,

Kuchnia, jak znikłyby szparagi?....

Tym - jak król nagi

- Stargard bez flagi.

 

W grudniu 2007 roku Rada Miejska przyjęła znany nam wizerunek miejskiej flagi. Od tego czasu jest ona obecna w naszym miejskim krajobrazie. Szczególnie uaktywnia się w dni majowe (Dzień Pionierów) i czerwcowe (Dni Stargardu). Jednak w tym roku było pod tym względem bardzo skromnie. Koronawirus spowodował, że zrezygnowano ze zwyczajowego, odświętnego wystroju ulic naszego miasta.

Pandemia ograniczyła również nasze podróże, szczególnie te zagraniczne. Z tych powodów prezentujemy zestaw zdjęć z miejsc bardzo odległych, by pokazać, że ten znak naszej miejskiej tożsamości został powszechnie przyjęty przez stargardzian. I to jest najważniejsze. Wielu podróżnikom chce się, mimo tego że przy podróżach samolotowych ważna jest wielkość i waga bagażu, zabierać flagę w różne miejsca, by tam utrwalać przy niej swą obecność.

 

Turysto, Miasta Ambasadorze,

Chodząc po górach, jadąc nad morze,

Wczasując w Pradze czy też w Maladze,

Pomyśl o fladze.

 

Poniżej pokazujemy zdjęcia z Gruzji, Chin, Rosji, Papui - Nowej Gwinei, Portugalii, Hiszpanii, Francji, Włoch, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Maroka, Tajlandii.

 

Gruzja (Pod Kazbekiem/ Wśród skał Kaukazu/ W Kahetii)

Gruzja (Tbilisi - przy pomniku Matki Gruzji) /       Chiny (Tybet) /          Rosja (na szczycie Elbrusu - 5642 m n.p.m.)

 

Papua- Nowa Gwinea

 

Portugalia /  Portugalia (Lizbona) /   Bośnia-Hercegowina

Hiszpania (Majorka-Valldemossa-pomnik Chopina) /  Hiszpania (Teneryfa-Atlantyk)/   Francja(Strasburg)

Włochy (Monte Cassino - Polski Cmentarz Wojenny /        Włochy (Monte Cassino - Polski Cmentarz Wojenny- grób gen. W. Andersa) /       Włochy (Sycylia)

Chorwacja

 

Maroko/ Tajlandia / Tajlandia

 

 

 

Choć wiadomo, że najważniejsze jest to, co w głowie i w sercu, to jednak cieszyłoby, kiedy choćby od czasu do czasu zobaczyć uzewnętrznienie naszych ciepłych uczuć do Stargardu. Dobrze widzieć, jak sami mieszkańcy dekorują miasto, a nie tylko służby miejskie. Na koniec coś do tych z nas, którzy wyjeżdżają z naszego miasta i nie wiedzą, czy na krótko, na długo, czy na zawsze.

Ziomalu Drogi, co gdzieś tam szukasz

Szczęścia i chleba na obcych brukach,

Byś kiedyś wreszcie powrócił tutaj,

Na chandrę, zgagę -

Miej z sobą flagę.

 

MJ       

 

Ilustracje:

·          Rysunek wakacyjnego słoneczka ze stargardzką kokardką - autor nieustalony

·          Zdjęcia- kilku globtroterów

  

Wierszyki znajdowały się w  Centrum Informacji Turystycznej w Stargardzie, gdzie można kupić mniejsze i większe flagi, oraz nalepki z flagą i herbem Stargardu. 

 

Powrót na główną stronę