Powrót na główną stronę

Piwnica

Towarzystwa Przyjaciół Stargardu

 

 
 

W 2002 roku  przejęliśmy w użyczenie od Urzędu Miejskiego, do zagospodarowania, zapuszczone pomieszczenie w podziemiach Ratusza Staromiejskiego. Prace remontowe i adaptacyjne, przeprowadzone wysiłkiem członków Towarzystwa i innych osób życzliwych stowarzyszeniu, doprowadziły do powstania miejsca o specyficznym nastroju, gdzie z przyjemnością się przebywa i występuje. Od „inauguracji” Piwnicy, która miała miejsce w czerwcu 2004 roku, odbyło się tu wiele imprez teatralnych, muzycznych, kabaretowych, a także spotkań miłośników historii, poezji i filmu. Piwnica służyła też jako miejsce prób zespołów teatralnych i tanecznych. Otwarta też była dla różnych stowarzyszeń i inicjatyw, jako miejsce, gdzie można w spokoju porozmawiać o różnych sprawach.

 

Piwnica znalazła już swoje miejsce na mapie kulturalnej Stargardu. Wciąż żyje i zaprasza.

Jak trafić?


W 2024 roku Piwnica obchodzi dwudziestolecie inauguracji swej działalności. Wszystkie imprezy w tym roku przypominają o tym jubileuszu.

*****

Zapowiedzi imprez znajdziesz na stronie głównej

a to już było:

___________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

 PIOSENKA, MUZYKA, TEATR... 

W Międzynarodowy Dzień Jazzu (30 kwietnia 2022r.) w SCK otwarto wystawę poświeconą jazzowi w Stargardzie. Wspaniale było powspominać.

Cztery tablice pokazywały pokazywały chwile, kiedy to jazz rozbrzmiewał w naszej Piwnicy.

Oto one - teraz na naszej stronie:


2 czerwca 2024 Piwnica gościła inicjatywę pod nazwą Śledź Młody Jazz realizowaną w ramach cyklu Jazzowe Pomorze Zachodnie. Wystąpił Piotr Domasiewicz Into the Roots, a w supporcie Piłasiewicz-Rynkiewicz Duo.


14 kwietnia 2024 wysłuchaliśmy największych hitów The Beatles w wykonaniu Imienowski Jazz Set.


10 marca 2024  wystąpił w Piwnicy poznański zespół   GŁÓWNY ZAWÓR JAZZU


9 lutego 2024 w Piwnicy zagrał zespół FEELING ELECTRIC. Koncert poprzedziło spotkanie autorskie z legendarnym perkusistą jazzowym Jackiem Pelcem autorem książki „Jazz w Oparach PRL – z Jarkiem Śmietaną w trasie”.


3 lutego 2024 w Piwnicy wystąpił zespól jazzowy Giovanni Ghizzani Quartet. Oprócz jego lidera- pianisty zagrali: Krzysztof Kuśmierek - sax, Flavio Gullott - double bass, Kajetan Pilarski - drums. Był to pierwszy koncert w roku jubileuszu naszej Piwnicy i pierwszy w cyklu Jazz in TPS


14 października 2023 w koncercie "Będzie weselej" piosenki z muzyką Jerzego Wasowskiego zaśpiewali uczestnicy warsztatów wokalnych prowadzonych przez Monikę Borzym. Wokalistom towarzyszył pianista Krzysztof Dys. Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Artystyczne B-moll.


14 maja 2023 - zagrał  Francesco Cusa Polish Quartet (IT/PL)


Obywatel Jazz.  4 maja 2023 w Piwnicy  utwory Grzegorza Ciechowskiego zagrali: Radek Bolewski (wokal, perkusja) i Maciej Tubis (fortepian, syntezatory).


 22 kwietnia 2023 w Piwnicy koncertowała  grupa  jazzowa The Beat Freaks. Więcej informacji o grupie


11 lutego 2023 wysłuchaliśmy koncertu szczecińskiego zespołu L.U.Z. Blues. Jako support wystąpili Piotr Kosmal i Jarosław Mielcarek.


9 grudnia 2022 r. mieliśmy okazję wysłuchać koncertu  jazzowego poświęcony pamięci Bronisława Kapera - pierwszego w historii Polski zdobywcy Oscara za muzykę do filmu. Grał zespół muzyków poznańskich Kaper Quartet. Grupę stworzyli doświadczeni muzycy, absolwenci Akademii Muzycznej w Poznaniu.


27 grudnia 2021 w Piwnicy zagrał zespół Funk Material.


30 października 2021 w Piwnicy było zaduszkowo i jazzowo. Wystapili: RR-J Trio (Wojciech Rapa, Jarosław Rapa, Janusz "Kanapa" Jędrzejewski) z udziałem Krzysztofa Rozesłańskiego i Nailah Vitha, Zachodni Wiatr (Ryszard Wiercimak, Mirosław Tomaszewski) i Los Tatooloss (w dziewięcioosobowym składzie).


22 września 2021  wspólnie ze Stowarzyszeniem B-moll gościliśmy w Piwnicy zespół  Stanisław Aleksandrowicz Quartet, w którym wziął również udział  francuski wibrafonista Felix Robin. Muzycy zaprezentowali materiał z płyty "Teoria Względności" zawierającej  sześcioczęściową suitę jazzową, będącą refleksją kompozytora nad zjawiskiem względności czasu w muzyce i różnych postaci rytmiki.   Więcej o zespole i liderze
 


27 lutego 2021 w Piwnicy zagrał zespół jazzowy Unleashed Cooperation. Na festiwalu Jazz nad Odrą w 2020 roku grupa w składzie: Krzysztof Kuśmierek (saksofony), Patryk Rynkiewicz (trąbka), Patryk Matwiejczuk (fortepian), Flavio Gullotta (kontrabas), Stanisław Aleksandrowicz (perkusja), została uznana za Indywidualność Jazzową 2020.


9 października 2020 w dwóch koncertach zaprezentowało się Trio jazzowe Michała Martyniuka. Koncert możemy obejrzeć pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=68Wu5U5QDQk&fbclid=IwAR2nLeHH0bnTalddh0mUFTIWK-Y1SRppvyqLFQXwyHkdEGBaDw1lMeGCSi


24 lipca 2020 na placu przed Piwnicą TPS odbył się koncert Jazz na Starówce. Zagrały zespoły: Funk Material i Alias oraz gość specjalny Maja Koterba. Głównym organizatorem było Stowarzyszenie B-moll.


31 października 2019 grała u nas znana szczecińska supergrupa L.U.Z. BLUES


19 stycznia 2018 w ramach cyklu "Blues w Piwnicy" z koncertem pt.: "Delta Mississippi 3-cie Okrążenie" wystąpił Romek Puchowski -bluesman inny niż wszyscy.


4 listopada 2016 odbyły się kolejne Zaduszki Jazzowe, w których wystapili: After Blues i jako support duet Jarosław Mielcarek i Piotr Kosmal

 


7 października 2016 gościliśmy po raz drugi zespół jazzowy Rainer Schnelle Trio feat. Melwin Edmondson z Niemiec.

 


29 kwietnia 2016   w Piwnicy wystąpili MAŁGORZATA JARMOC I WOJTEK RAPA tworzący ACOUSTIC  GUITAR PROJECT,  na harmonijce ustnej towarzyszył im PIOTR KOSMAL.


13 lutego 2016 w walentynkowym koncercie wystąpiła szczecińska wokalistka MARTYNA ZAJĄCÓWNA z zespołem BLUE BOSSA. Koncert nosił tytuł "Zakochana Bossa Nova".


12 września 2015  w ramach cyklu "Muzyka w zabytkach Pomorza Zachodniego"  w ramach VI Letniego Festiwalu Wędrownego "Na gotyckim szlaku" odbył się koncert zespołu Tryzna

pt. Musica Medievale - Against the gold.


18 kwietnia 2015 Zagrał w Piwnicy zespół After Blues.


28 marca 2015 w ramach cyklu imprez Bleues w Piwnicy wystapił  Roman Puchowski, a jako support zaprezentował się stargardzki zespół bluesrockowy Chilla. 


 24 stycznia 2015  w Piwnicy zagrał zespół Big Band 2 Stargard, który jest kontynuacją Big Band-u Stargard działającego przy DKK na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Zespół prezentuje przeboje muzyki rozrywkowo-tanecznej: rytmy latynoamerykańskie, największe standardy jazzowe oraz niezapomniane melodie filmowe stworzone przez wspaniałych kompozytorów m.in. Glenna Millera.

Więcej o zespole


31 października 2014  odbyły się kolejne Zaduszki  Bluesowe.

Wystąpili: Wojciech Rapa Trio, oraz zespół Divers, Jarek Mielcarek, Jacek „Komar” Ćwikliński i inni.


18 października 2014 Koncert zespołu jazzowego Rainer Schnelle Trio (Niemcy), który wystapił wraz z wokalistą Melwinem Edmondsonem.


6 września 2014  V Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku - Muzyka w Zabytkach Pomorza Zachodniego 2013 odbył się jeden z koncertów w ramach Festiwalu Wędrownego Na Gotyckim Szlaku. Przepięknie na gitarze grał Jakub Kościuszko.


11 maja 2014 Nie tylko w PiwnicyW kościele pw. Św. Jana Chrzciciela wysłuchliśmy koncertu „Od Praetoriusa do Bacha – sztuka polifonii”

Przystanek Stargard – to jeden z sześciu koncertów odbywających się w ramach XI Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. Tytuł koncertu:  „Od Praetoriusa do Bacha – sztuka polifonii”. Wykonawcami będą: Szczecin Vocal Project, Consortium Sedinum. Organizator festiwalu - Fundacja Akademia Muzyki Dawnej. Stargardzki koncert jest współorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Stargardu. 


11 maja 2014  wystąpił wybitny interpretator monodramów - Janusz Stolarski. Artysta zaprezentował swój ostatni spektakl "Hiob, mój przyjaciel".

Scenariusz oparty jest na „Biblii Gdańskiej” oraz „Żydowskich legendach biblijnych" Micha Josefa Bin Goriona. Spektakl próbuje odpowiedzieć na podstawowe pytania jakie stawia sobie człowiek w obliczu tragedii jaka dotknęła Hioba.


2 listopada 2013 W kolejnych Zaduszkach Jazzowych zagrali: Bluesowe Latawce, Zwierzak & Dr Ł. i Waldemar Jarosz


19 października 2013 wystąpiła grupa "POGRANI",

tegoroczny laureat 46 Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Górskiej w Szklarskiej Porębie.


24 sierpnia 2013 IV Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku - Muzyka w Zabytkach Pomorza Zachodniego 2013

Także w tym roku w Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu odbył się jeden z koncertów w ramach Festiwalu Wędrownego Na Gotyckim Szlaku.

Wykonawcą będzie zespół Pandolfis Consort Wien - 4 osoby grające na kopiach zabytkowych instrumentów barokowych (skrzypcach, altówce, wiolonczeli i lutni)


26 maja 2013  w koncercie z cyklu "Blues w Piwnicy" wystapił zespół  Apostolis Anthimos Trio.


11.05.2013 Nie tylko w Piwnicy


W kościele  
pw. Św. Jana Chrzciciela
odbył się na  koncert w ramach X Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej
W programie  koncertu Abendmusiken – Wieczór kantat – D. Buxtehude, J.S. Bach
wykonawcy: Octava Ensemble, Consortium Sedinum, Paweł Osuchowski – dyrygent

Organizatorem głównym festiwalu była Fundacja Akademia Muzyki Dawnej. Towarzystwo Przyjaciół Stargardu był jednym z partnerów tego przedsięwzięcia.


 6 kwietnia 2013  odbył się kolejny koncert z cyklu „Blues w Piwnicy”. Wystąpili: Romek Puchowski, Wojciech Rapa Trio, StormBirdies i Bona Fides.


24 listopada 2012 odbył się Wieczór z piosenkami Mariana Hemara w wykonaniu kwartetu muzyków szczecińskich.


2 listopada 2012 w zaduszkowym koncercie zagrał  Quintet Magdaleny Gołębiowskiej, grupa stworzona przez muzyków jazzowych młodego pokolenia.  W programie koncertu znajdą się jedne z najpiękniejszych tematów muzyki jazzowej, pop i  polskiej piosenki. Więcej czytaj...


 13 października 2012 w koncercie z cyklu BLUES w PIWNICY wystąpili "ATER BLUES" i "ZA 10 12-ta". Wieczór zwieńczył jam session.


 25 sierpnia 2012 w Piwnicy o godz. 19 wystąpił zespół CELTIC TRIANGLE, unikalne trio złożone z głosu, dud i harfy. Zespół powstał z fascynacji niezwykłym brzmieniem i klimatem muzyki szkockiej.

 

Odbyło się to w ramach III Letniego Festiwalu Wędrownego „Na Gotyckim Szlaku”– muzyka w zabytkach Pomorza Zachodniego 2012.


5 listopada 2011w Zaduszkach bluesrockowych zagrali: Trio Wojciecha Rapy i muzycy stargardzcy. Wojciech Rapa przedstawił też swoją książkę "Szczeciński big-beat, Czerwono Czarni i ja".


29 października 2011 zagrał zespół "Bojolé”. Repertuar tej, pochodzącej z berlińskiej dzielnicy Alt-Tegel, trzyosobowej grupy muzycznej to przede wszystkim francuska i irlandzka  muzyka folkowa.


15 października 2011 w Piwnicy zagrała legenda polskiego bluesa - zespół AFTER BLUES.

Koncert gwiazdy wieczoru poprzedził występ stargardzkiej grupy Bona Fides


17 września 2011 z cyklu Blues w Piwnicy wystąpił Bogdan Szweda i zespół EASY RIDER 


26 marca 2011 koncertował w Piwnicy Romek Puchowski vel Hrabia von Zeit. Program nosił tytuł Blues & Free-Style na głos, Dobro & iPhone. Na piwnicznej scenie bluesowały również zespoły Bez Adresu i Arktica Blues.


26 listopada 2010 Gwiazdą wieczoru był znany i uznany bolesławiecki zespół „OBSTAWA PREZYDENTA”. Ostatnia płyta tej grupy "O nic mnie nie pytaj" była nominowana do nagrody Fryderyk 2010. Spotkanie w Piwnicy rozpoczął występ naszej stargardzkiej kapeli Arktica Blues.


15 maja 2010  w ramach Piwnicznej Trzydniówki wystąpiły zespoły  „Free Blues Band”, "Bez adresu" i "Magic Blues"


24 kwietnia 2010   w Piwnicy zagrały zespoły „Tatansquaw”  i "Rubber Boots"


16 stycznia 2010 w Piwnicy wystąpił legendarny zespół AFTER BLUES, zagrali też: "Bez Adresu" z Tczewa i "Arktica Blues" ze Stargardu.
 27 listopada 2009
zagrała u nas rodzima kapela rockowo-bluesowa BAND STARGARD. Usłyszeliśmy m. in. wiecznie świeże standardy w oryginalnej aranżacji i dobrym wykonaniu.


    23 października 2009  wystąpiło z koncertem (z cyklu „Blues w Piwnicy”) Trio Wojciecha Rapy. Zespół tworzą znani muzycy: Wojciech Rapa – gitara, śpiew (Still Warm, Czerwono-Czarni, Wawele), Janusz „Kanapa” Jędrzejewski – gitara basowa (szczeciński „as basu”, jego biegłość mogliśmy podziwiać w Piwnicy również w Trio Wojciecha Wójcickiego), Dariusz „Kazik” Kamiński – perkusja (Free Blues Band, After Blues, Blue Box, wieloletnie występy z Tadeuszem Nalepą). Przed koncertem przewidziany wystąpił zespół Arktica Blues.


12 września 2009 "JESIENNA PORA ROCKA"W Piwnicy TPS grały  Arctica Blues, Chilli, Elektrowooz.


 21 czerwca  2009 miało miejsce niezapomniane popołudnie z poetą Walterem Pyką, który przyjechał na zaproszenie Sekcji Historii Farmacji z podopolskiego Popielowa.
 


18 KWIETNIA 2009 na ROCKOWISKU w Piwnicy

wystąpiły same stargardzkie zespoły:    Chilla, Arktica Blues, The Pression, Dice. Pomysłodawcą imprezy był zespół Arktica Blues. W Piwnicy po raz pierwszy zagrali razem.

 

 


28 lutego 2009  odbył się koncert Jarosława Mielcarka - twórcy muzyki alternatywnej, ilustracyjno-refleksyjnej sięgającej do źródeł różnych kultur wykorzystując dźwięki natury, mechaniczne, ulicy, fizjologiczne, zdobywcy licznych nagród i wyróżnień o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim.

 


20. lutego  2009 odbył się kolejny koncert z cyklu „Blues w Piwnicy”. Wystąpiło Trio Wojciecha Rapy w składzie Wojciech Rapa – gitara, śpiew, Janusz „Kanapa” Jędrzejewski – gitara basowa, Dariusz „Kazik” Kamiński – perkusja.

Koncert poprzedził występ  młodych stargardzkich bluesmenów.

Spotkanie zakończyło się jam session.

          


 

We wtorek 17. lutego 2009 gościliśmy Janusza Stolarskiego z monodramem ECCE HOMO
                 
 
(Kliknij tu a dowiesz się więcej)

 

 

 

 


17. lutego 2009 o godz.20:30 odbyło się  - czytanie performatywne  Bucharest Calling (kliknij)

Performowali: Anna Sosin, Grzegorz Mierzyński, Janusz Stolarski, Joanna Wesołowska, Kamil Sosin
 Trzecie oko/projekcje: Chris; dźwięki na żywo: Krzysztof Rzeźnicki; wsparcie techniczne: Bobi
 


W niedzielę 1 lutego odbyło się kolejne Piwniczne Śpiewanie – pt. „Kolędowe ostatki”.

Na pożegnanie „czasu kolęd” wspólnie, w sporym gronie, prześpiewaliśmy aż 24 kolędy z pomocą chóru Echo-Arioso i śpiewników.


W niedzielę 25.01 2009 w Piwnicy TPS odbył się koncert Ani Stępniewskiej (kliknij), wokalistki jazzowej, obdarzonej ciepłym i oryginalnym głosem, laureatki wielu uznanych festiwali. Występ był jednocześnie promocją płyty „Na mojej drodze”, gdzie Ania prezentuje akustyczny jazz z elementami folku. Towarzyszył jej  - znany już bywalcom Piwnicy z niezapomnianego koncertu Iwony Loranc – Miłosz Wośko (kliknij).                                               

 

 


 

11 listopada 2008 z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości w Piwnicy odbyło się Listopadowe Śpiewanie- wieczór pieśni patriotycznych - w Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu. Ci, którzy chcieli razem pośpiewać, mogli to uczynić  z pomocą chórzystów z Echo-Arioso. Ułatwieniem we wspólnym śpiewaniu były, wydane specjalnie na tę okazję, śpiewniki. Piwnica była pełna nadzwyczajnie rozśpiewanych ludzi.

Pewnie jeszcze kiedyś...

 

 


 8 listopada 2008 r odbył się kolejny wieczór bluesowy.

W koncercie wystąpili: Dzieci Bluesa i –  Wojtek Wójcicki Trio.

 

                   Po koncercie mieliśmy jam session z udziałem muzyków zaprzyjaźnionych z Piwnicą.

                           

 

 


Recital Magdaleny Gołębiowskiej

12 lipca 2008 w Piwnicy TPS wystąpiła  Magdalena Gołębiowska z przyjaciółmi.


MARTYNA JAKUBOWICZ i inni

 21 czerwca 2008 miłośnicy „muzyki klimatycznej” wysłuchali w Piwnicy koncertu z udziałem MARTYNY JAKUBOWICZ – „polskiej Joan Baez”. Koncert gwiazdy poprzedził występ szczecińskiego zespołu "Bluszcz" i bluesowego, braterskiego zespołu „Dzieci Bluesa”. Po koncercie odbyła się interesująca, nieskrępowana niczym jam session, w której wzięli muzycy z zespołu Martyny,  z dwóch pozostałych i inni,  którzy mieli na to ochotę.


Paweł Kluczko  "Romans, ballada, ..... Okudżawa"


   W sobotę 10 maja 2008 w Piwnicy romanse, pieśni i ballady rosyjskie oraz piosenki Bułata Okudżawy w oryginale śpiewał Paweł Kluczko (pianista i dyrygent). W ponad półtoragodzinnym koncercie artysta zaprezentował mniej lub bardziej znane utwory z gatunku chwytających za serce i  publiczność owacją przyznała, że naprawdę  udało mu się to.


"Obstawa Prezydenta"

W sobotę 19 kwietnia 2008 wystąpił blues-rockowy zespół OBSTAWA PREZYDENTA. Grupa, w nieco zmienionym składzie, z powodzeniem gra już od ponad 20 lat. Niezwykła ekspresja i dynamika muzyki zespołu spowodowała, że   publiczność również i na tym koncercie poddała się sile bluesa i rocka.


 "Dzieci Bluesa"

2 lutego 2008 r. w Piwnicy znów zagościła muzyka bluesowa. Wystąpił duet “DZIECI BLUESA”, który tworzą bracia: Mateusz Owczarek - gitara i Samuel Owczarek - harmonijki, saksofon alt. Po koncercie  z udziałem stargardzkich muzyków odbyła się jam session .


Koncert charytatywny dla "Domu Dziecka"

22 grudnia 2007 w Piwnica grupa stargardzkich muzyków zorganizowała interesujący muzycznie i bardzo ciepły w atmosferze koncert kolęd, i piosenek związanych ze świętami Bożego Narodzenia.


"Boogie Chilli"

8 grudnia 2007 w Piwnicy wystąpiła poznańska grupa bluesowa „Boogie Chilli”. Inspiracją dla muzyków tworzących zespół jest blues i rock tradycyjny, ale kochają improwizować i eksperymentować.


"Poetica"

2 grudnia 2007 piosenki francuskie w koncercie pt. "Pod dachami Paryża" zaprezentował stargardzki zespół "Poetica" prowadzony przez Zofię Ławrynowicz.


Recital Wojciecha Ślusarczyka

W dniu 24 listopada 2007  w Piwnicy  wystąpił Wojciech Ślusarczyk, z grupy twórczej Erymo, z piosenkami z repertuaru Włodzimierza Wysockiego i  Jacka Kaczmarskiego. 


"Dziady"

11 listopada 2007 grupa teatralna MDK przedstawiła spektakl "Dziady" cz. II Adama Mickiewicza.


Stargardzka Jesień Teatralna

Na przełomie września i października 2007 odbyła się, między innymi w Piwnicy TPS, Stargardzka Jesień Teatralna. Organizatorem był MDK Stargard.


"Do Góry Dnem"

16 czerwca 2007 w Piwnicy  wystąpił szczeciński zespół "Do Góry Dnem" z piosenkami z "krainy łagodności" i turystycznych szlaków. Rodowód grupy sięga lat siedemdziesiątych. Osiągała ona wiele sukcesów na festiwalach piosenki turystycznej. Po kilkunastoletniej przerwie w koncertowaniu zespół "Do Góry Dnem" wznowił występy i dzięki nastrojowym piosenkom nadal spotyka się z ciepłym przyjęciem przez publiczność.


Arkadiusz Brykalski w Piwnicy

9 czerwca 2007 w Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu w programie "Homme Fatale 2, czyli spowiedź kretyna" wystąpił śpiewający aktor Teatru Wybrzeża z Gdańska - stargardzianin z pochodzenia - Arkadiusz Brykalski. Był to ekstremalny wieczór muzyczny na głos męski estradowy oraz stare dobre pianino.
Artysta wystąpił w repertuarze opartym na tekstach i muzyce m.in.: Agnieszki Osieckiej, Konstantego I. Gałczyńskiego, Tomasza Krezymona, Jerzego Satanowskiego, Leszka Możdżera, Marleny Dietrich.


Recital Magdaleny Gołębiowskiej

19 maja 2007 w Piwnicy TPS śpiewała Magdalena Gołębiowska. Koncert zorganizowało Stowarzyszenie "Pomost".


Jacek Kowalski

W sobotę 28 kwietnia 2007 w Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu z pieśnią rycerską i sarmacką wystąpił bard i poeta Jacek Kowalski - ostatni co tak ballady śpiewa. W nastrojowym wnętrzu Piwnicy artysta - muzyką i słowem - przybliżył nam czasy rycerzy, trubadurów i polskiej sarmacji. To rzadka okazja znalezienia się przez chwilę w epoce, która ciągle zaciekawia i, do której czasami tęsknimy.


Free Blues Band

W  20 kwietnia 2007 w Piwnicy  dla "chorych na bluesa" wystąpił zespół Free Blues Band. Ta szczecińska grupa bluesowa już od ponad 25 lat z powodzeniem gra tę fascynującą muzykę. To krajowa czołówka wykonawców tego gatunku jazzu.


Muzyka klezmerska -zespół "Blaue Stunde"

W sobotę 3 marca 2007 r. w Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu odbyło się widowisko przepełnione tęskną, ale i radosną muzyką klezmerską. Wystąpił tu berliński zespół "Blaue Stunde" w programie "Mazzeltov", opisującym piosenkami w języku hebrajskim obrzęd wesela żydowskiego. Daliśmy się oczarować i porwać urokiem Niebieskiej Godziny, godziny pomiędzy dniem, a nocą. Więcej o zespole na stronie   www.blaue-stunde-klezmer.de
Galeria zdjęć >>>
 


"Viva Flamenco !"

W dniu 14 maja 2006 w naszej Piwnicy odbył się występ zespołu Viva FLAMENCO!


Koncert zespołu "Taklamakan"

W dniu 29 października 2005 w Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu odbył się koncert zespołu "Taklamakan". Muzycy zaprezentowali niedawno w Piwnicy znakomity program "Tangonalia", gdzie bohaterami były tanga i ich kompozytor Astor Piazzolla. Tym razem wieczór wypełniła pełna nostalgii muzyka żydowska.


Stargardzka Jesień Teatralna   28.09-1.10.2005

W dniu 30.09 2005 w Piwnicy TPS mogliśmy obejrzeć monodram "Kroki - Los utracony" w wykonaniu Julian Swift-Seed oraz monodram "Porażona" (wg Lotty w Weimarze) wykonaniu Caryl Swift.

W dniu 1.10 2005 na Rynku Staromiejskim miało miejsce widowisko plenerowe "Grabarz Królów" w wykonaniu Janusza Stolarskiego i Grupy Teatralnej Majki Cierockiej.

W dniu 2.10 ponownie w Piwnicy TPS odbył się koncert Janusza Stolarskiego i "Trio Taklamakan" z tekstami A. Piazzoli.

We wszystkie dni w ramach SJT w Piwnicy TPS odbywały się warsztaty teatralne.


"King Street Jazzmen"W dniu 18 czerwca 2005 w Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu odbył się koncert jazzowy w wykonaniu zespołu King Street Jazzmen z Elmshorn (Niemcy).
Galeria zdjęć >>>
 


"Antykwariat Rozrywki"W Piwnicy Antykwariat Rozrywki - prowadzony przez grupę zawodowych aktorów z Gdyni, Szczecina i Poznania - przedstawił piosenki z dawnych lat w programie muzycznym: "Jak zarobię 200 złotych..."  Śpiewający i stepujący aktorzy wystąpili w dniu 12 czerwca 2005.  
Galeria zdjęć >>> 


Vale! Papa

W dniu 15 kwietnia 2005 o godzinie 21 w Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu odbył się koncert poetycko - muzyczny poświęcony pamięci papieża Jana Pawła II pt.: "Vale! Papa".


Występ dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W listopadzie 2004 r. odbył się koncert piosenki pochodzącej z różnych krajów Europy dla członków UTW


"Poetica"

24 listopada 2004 odbył się nastrojowy koncert zespołu piosenki literackiej Zosi Ławrynowicz "Poetica" poświęcony pamięci twórców, którzy już odeszli. Występ pod tytułem "Przychodzimy, Odchodzimy..." , sądząc po reakcji zgromadzonej licznie publiczności, bardzo się podobał.

"Teatrzyk za Złotówkę"


W październiku i listopadzie 2004 r. kilkaset dzieci ze stargardzkich szkół podstawowych obejrzało występy "Teatrzyku za Złotówkę" Majki Cierockiej - prezentujących brawurowo i oryginalnie wiersze Brzechwy, Tuwima i innych klasyków. Dla wielu z młodych widzów był to pierwszy kontakt z żywym teatrem. Spektakle bardzo się podobały. Ciąg dalszy nastąpi."Zemsta Czerwonych Bucików"

To tytuł dramatu Philipa Dimitri Galasa, który zaprezentował w Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu Janusz Stolarski. Dramat przedstawia historię aktora pracującego w show biznesie, bezskutecznie oczekującego na sukces. Tym spektaklem Janusz Stolarski zdobył Grand Prix i Nagrodę Dziennikarzy na XXIX Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora. Sztuka wymaga od grającego wielkich umiejętności aktorskich. "To spektakl, który przywrócił nam wiarę w przyszłość monodramu" - uzasadnili swój werdykt dziennikarze.     KABARETY, KABARETY...


 

1 grudnia 2023 r. po raz drugi w tym roku wystąpił kabaret Czesuaf. Nasi goście  zaprezentowali nam swój nowy program zatytułowany "BEZ PRZESADY!".


15. kwietnia 2023 r.  na piwnicznych deskach kabaret CIACH zaprezentował nowy program pt. "Rodzina kontratakuje".


Pierwszym kabaretem, który po pandemii wystąpił  na piwnicznych deskach był poznański CZESUAF. W dniu 24 lutego 2023 zaprezentowali oni nam swój nowy program pod ekscytującym tytułem "SKANDAL". Piwnica pękała w szwach.


31 marca 2019 w zaprezentowała się w nowym programie  kabaret K2.


17 lutego 2019 z nowym programem gościł u nas kabaret Czesuaf z Poznania.


14 grudnia 2018 obejrzeliśmy występ kabaretu "Jurki".


22 kwietnia 2018 wystapił u nas kabaret K2, tym razem w trzyososbowym składzie w programie "Z kobietą"


17 lutego 2018 gościliśmy w Piwnicy kabaret "PERŁY Z ODRY"


27 stycznia 2018 roku  kolejny raz zaprezentował się poznański kabaret "Czesuaf".


  28 kwietnia 2017 po raz pierwszy na piwnicznych deskach wystąpił Kabaret ZACHODNI z Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Tę formację tworzą artyści wywodzący się z popularnych zielonogórskich zespołów "Słuchajcie" i "Babeczki z Rodzynkiem".


 11 marca 2017 mielismy okazję obejrzeć nowy program  kabaretu CIACH.


28 stycznia 2017 mogliśmy oglądać występ poznańskiego kabaretu  CZESUAF .


19 listopada 2016 swój nowy program zaprezentował kabaret K2.


1 kwietnia 2016 gościliśmy w Piwnicy kabaret Jurki z nowym programem.


 5 marca 2016 po raz pierwszy w Piwnicy wystąpił na piwnicznych deskach kabaret Rewers z premierowym programem.


20 lutego 2016 wystąpił - z nowym programem - KABARET "ADI"
 


11 grudnia 2015 na piwnicznej scenie zaprezentował się kabaret ŁOWCY.B.


29 maja 2015 wystapił w Piwnicy Kabaret JURKI.


26 kwietnia 2015 gościliśmy w Piwnicy Kabaret Ciach.


21 marca 2015 na piwnicznych deskach wystąpił  poznański kabaret CZESUAF w programie pt "Niebezpieczne związki".


14 lutego 2015 obejrzeliśmy występ zespołu CZESŁAW JAKUBIEC COMEDY, w programie pt "Muzyka żartem śpiewana".18 stycznia 2015 r. wystąpił Amatorski Kabaret ADI, którego założycielem i filarem jest żywa legenda polskiego kabaretu WŁADYSŁAW SIKORA. ADI przedstawił program pt. " Człowiek jest wspaniały o ile się nie wygłupi".


 

7 grudnia 2014  po raz kolejny w Piwnicy wystąpił Kabaret K2  z nowym programem „Twoje nieszczęście – cudza radość”. 


23 października 2014 gosciliśmy w Piwnicy Piotra Bałtroczyka z programem  „Druga 50-tka Piotra Bałtroczyka”.


 8 czerwca 2014 w Piwnicy wystąpił KABARET “MADE IN CHINA”


12 kwietnia 2014  na piwnicznych deskach, z kolejnym premierowym programem, wystąpił Kabaret Słuchajcie.


15 marca 2014 Piwnica gościła kabaret CIACH, który obchodzi właśnie swoje dwudziestolecie.


8 lutego 2014 Kabaret CZESUAF pokazał nam nowy program "Nie w kij dmuchał"


23 listopada 2013 wystąpił znany i obficie nagradzany wrocławski artysta kabaretowy ŚCIBOR SZPAK.


19 maja 2013 obejrzeliśmy spektakl „BEZ CENZURY” (stand up tylko dla dorosłych). Wystąpili: Katarzyna Piasecka, Abalerad Giza, Kacper Ruciński


 13 kwietnia 2013  na piwnicznych deskach wystąpił zielonogórski kabaret SŁUCHAJCIE.


  10 marca 2013 po raz szósty gościliśmy, z przedpremierowym programemm, poznański kabaret CZESUAF.


2 lutego 2013  program "Zależy od punktu siedzenia" zaprezentował  KABARET  ADIN (w nowym składzie ).


 

12 stycznia 2013 po raz pierwszy w Piwnicy - w programie „Wieczni Chłopcy” -  wystąpił Kabaret K-2.


9 grudnia 2012 w Piwnicy  gościliśmy zielonogórski KABARET  CIACH.  


25 listopada 2012   na piwnicznych deskach wystąpił zielonogórski KABARET JURKI.


 14 kwietnia 2012r.  w Piwnicy wystąpił rybnicki kabaret Noł Nejm.


17 lutego 2012 gościliśmy kabaret "Słoiczek po cukrze" o wyłącznie żeńskim składzie z programem :Serce i rozum".


 

 11 lutego 2012   na scenie pod Ratuszem w programie "Na życzenie" zaprezentował się poznański  kabaret Czesuaf.

Niezwykle udany występ był też 50-tym przedstawieniem kabaretowym w historii Piwnicy.


 

10 grudnia w Piwnicy wystąpił kabaret "Made in China"


22 maja 2011r.  wystąpił w Piwnicy – zielonogórski kabaret „CIACH”


20 marca 2011  w Piwnicy  z nowym programem wystąpił  kabaret Hlynur.


 30 stycznia 2011  gościliśmy  znaną zielonogórską formację  SŁUCHAJCIE.


12 grudnia 2010 w po raz kolejny będziemy gościliśmy  KABARET CZESUAF z Poznania. Zobaczyliśmy nowy program Czesuafa noszący tytuł „Stereo – Typy”.


30 maja 2010 wystąpił w Piwnicy kabaret ADIN z programem pod tytułem "BANZAI. Czyli jeśli jesteście głupi, to wam o tym powiemy"


14 maja 2010   w ramach Piwnicznej Trzydniówki  gościliśmy kabaret "Made in China"


21 marca 2010  wystąpił w Piwnicy całkowicie damski - kabaret "SŁOICZEK PO CUKRZE" z programem "75 B".


W dniu 21 lutego 2010 r. w Piwnicy  wystąpił kabaret „ Ciach”.


31 stycznia 2010 w Piwnicy wystąpił po blisko dwuletniej przerwie poznański Kabaret Czesuaf z nowym programem pt. „Idealny Świat”.


13. grudnia 2009 gościliśmy w Piwnicy kabaret JURKI. Zespół zaprezentował nowy program pt. "Po męskiej stronie" i liczne bisy.
 


7 listopada 2009 Piwnica gościła po raz kolejny zielonogórski Kabaret HLYNUR. Zespół (w lekko "odświeżonym" składzie) zaprezentował swój nowy program, który zdobył I nagrodę na Lidzbarskich Wieczorach Humoru i Satyry w sierpniu 2009 roku.


28 czerwca 2009  gościliśmy (po raz trzeci) w Piwnicy kabaret „SŁUCHAJCIE” z Zielonej Góry.  Dynamiczną Kasię Piasecką, świetnego aktorsko i wokalnie Tomasza Łupaka oraz lekko szalonego blondyna Jarosława Sobańskiego – pianistę i konferansjera


W sobotę 25 kwietnia 2009 wystąpił u nas kabaret Stado Umtata.

Prezentowany program nosił nazwę „Babeczki i Barany”. Formacja ta istnieje od początku 2005 roku i choć nieczęsto pojawia się w mediach, ma na swym koncie już kilkanaście nagród na różnych konkursach i festiwalach.


We wtorek 24 marca  2009 gościliśmy klasyka i żywą legendę satyry polskiej STANISŁAWA TYMA. Wystąpił on w autorskim programie "Mieszanka firmowa" (więcej)
 

 

 


 

Kabaret JURKI

7 marca 2009 o godz. 19 w Piwnicy TPS wystąpił, z nowym programem, jeden z najlepszych polskich kabaretów (znany m. in. z radia, płyt i TV)- JURKI. (kliknij)
Gościli oni w Piwnicy po raz trzeci, publiczność która przybyła na występ niezwykle licznie nie zawiodła się i tym razem.


 

Kabaret ADIN

24.01 o godz.19. w Piwnicy TPS wystąpił poznańsko-zielonogórski, pięcioosobowy kabaret ADIN. Twórcą Adina jest Władysław Sikora – człowiek orkiestra i legenda, założyciel kabaretu Potem, animator zielonogórskich: Zagłębia Kabaretowego, Festiwalu Kabaretu, reżyser i rysownik, współtwórca - z Z. Laskowikiem - sceny O.B.O.R.A.


Kabaret Nowaki

13 grudnia 2008 w nowym programie wystąpił kabaret NOWAKI z Zielonej Góry.


Kabaret Hlynur

7. czerwca 2008, swój nowy program „Inwazja neowikingów” przedstawił   zielonogórski kabaret HLYNUR. Program ten przyniósł kabaretowi III nagrodę na krakowskim Festiwalu PAKA 2008.


Kabaret Czesuaf

 17. maja 2008 w Piwnicy  zaprezentował swój nowy program poznański kabaret CZESUAF. Tę  męską formację mieliśmy przyjemność gościć w Piwnicy również zimą 2007 r.


 Kabaret "Jurki"

5. kwietnia 2008 z programem „Mówi się, mówi…” wystąpił zielonogórski Kabaret Jurki (drugi raz w Piwnicy) – jedna z legend polskiej sceny kabaretowej.


Kabaret "Nowaki"

1 marca 2008, w ramach cyklu Piwnicznych Wieczorów Kabaretowych, wystąpił zielonogórski Kabaret "Nowaki". Zespół, co prawda, istnieje od niedawna, ale zdążył już zebrać bardzo pochlebne recenzje ze swych występów w różnych miastach Polski.


Kabaret "Ciach"

9. lutego 2008 Piwnica TPS, po raz drugi, gościła zielonogórski kabaret Ciach – jedną z legend polskiej „podkasanej” sceny. Zespół zawitał ze swym nowym, bardzo jeszcze świeżym programem.


Kabaret "Jurki"

15 grudnia 2007  w Piwnicy wystąpił Kabaret "Jurki”. Powstały w 1994 roku zespół jest laureatem wielu nagród i to zdobytych na wszystkich liczących się festiwalach i przeglądach kabaretowych.


"Babeczki z Rodzynkiem"

1 grudnia 2007 w Piwnicy wystąpił zielonogórski kabaret „Babeczki z Rodzynkiem”. Skład grupy jest dość nietypowy, tworzą ją bowiem trzy, a czasem cztery dziewczyny i tylko jeden przedstawiciel płci brzydszej.


Kabaret Skeczów Męczących”

18 listopada 2007 w Piwnicy wystąpił „Kabaret Skeczów Męczących”. Kabaret ten pochodzi z Kielc. Powstał w 2003 roku i mimo młodego wieku, doskonale radzi sobie na polskiej scenie kabaretu, zdobywając coraz większą popularność i uznanie wśród publiczności. Pod nazwą Kabaretu kryje się  formacja dynamicznego, spontanicznego aktorstwa, grupa ironiczno-skandalicznej sztuki wokalnej oraz specjaliści do spraw rozbawiania każdej publiczności, w jednym.


Kabaret "Hlynur"

W piątek 1 czerwca 2007 r. w Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu w programie "Polityka???" wystąpił Kabaret "Hlynur". Był to kolejny występ tego kabaretu w Stargardzie.

Więcej o kabarecie na stronie
www.hlynur.pl
 

Galeria zdjęć >>>


 


"Made in China"

W niedzielę 29 kwietnia 2007 w Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu w nowym programie "Dwanaście" wystąpił kabaret "Made in China".


"Słuchajcie"

W piątek 30 marca 2007 w Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu, wystąpił Kabaret "Słuchajcie", zdobywca wielu nagród, w tym z przeglądów: PAKA, O.B.O.R.A., MULATKA.
Pamiętamy go z Piwnicy, z niezwykle udanego występu sprzed roku pt. "Ludzie to świry". Więcej o kabarecie na stronie
http://www.sluchajcie.pl   Galeria zdjęć >>> 


"Profil"

W niedzielę 4 marca w Piwnicy 2007 Towarzystwa Przyjaciół Stargardu wystąpił kabaret "Profil" - wzmocniony talentem Magdy Mleczak z kabaretu "Szum" w programie "Leszek". "Profil" jest laureatem kilku festiwali. Działa w Zielonogórskim Zagłębiu Kabaretowym.


Nadkomplet w Piwnicy i półtorej godziny z "Czesuafem"

Czesuaf, to pierwszy nie zielonogórski kabaret u nas. "Korzennie": trzon zespołu wywodzi się z Poznania, a wspiera się łodzianinem i lublinianinem. Dobrze wybraliśmy i świetnie, że Czesuaf przyjął zaproszenie. Bowiem panowie: Przemysław Gąsiorowicz i "Dzięcioł" Dzięgiel, Wojciech Kowalczyk, Tomasz Nowaczyk, Łukasz "Szampanek" Szymanek oraz Maciej Morze (nie skąpiąc bisów) ubawili, ponad stuosobową publiczność do łez.
"Kundel, czyli taki mieszaniec" - ten bezpretensjonalny tytuł oddał należycie charakter programu kabaretu. Albowiem Czesuaf, w dłuższych i krótkich formach, poruszał wielką rozmaitość współczesnych normalnych "nienormalności". Wykpiwał je celnie lecz nie złośliwie. Wśród innych było o: nieporadności i bezduszności policji, cynizmie wymiaru sprawiedliwości, nacjonaliźmie, nadużyciach brukowej prasy, dopingu sportowym, korupcji służby zdrowia, problemie macierzyństwa wśród gejów, miałkości wziętych programów telewizyjnych... a nawet o różnicy pomiędzy paprykarzem a Stargardem. Było też sporo humoru sytuacyjnego oraz spod znaku "pure nonsense". Nota bene opisanie występu jest, tak naprawdę, niemożliwe, a usiłowania te przypominają na przykład próbę oddania czytelnikowi zapachów, bądź też kolorów - szczególnie po założeniu okularów spawalniczych. Na kabarecie najlepiej jest być. Tematy i forma skeczów Czesuawa były różne, ale mieszanka ta miała wspólny mianownik - dowcip, celność, pomysłowość i kulturę sceniczną artystów. Znów gościliśmy w Piwnicy bardzo dobrą formację. Znów też kolejny zespół zgodnie wychwalał naszą publiczność, "nośność" Piwnicy i obiecywał tu wracać.
Galeria zdjęć >>>


Kabaret "Ciach" W Piwnicy

W sobotę 16 grudnia 2006 r., wieczorową porą, ratusz stargardzki - budowla, co prawda, nobliwa i wiekowa, ale bardzo solidna - z trudem oparł się zarysowaniom. Piwnica bowiem, dosłownie, trzęsła się od śmiechu. Tak doskonale bawiącej się publiczności jak na występie "Ciacha", prawie nie pamiętamy. Świetne pomysły, zmysł obserwatorski i aktorstwo, wyśmienity kontakt z publicznością, kultura sceniczna, kultura słowa, gra słowem... Ciach to, po prostu, klasowy kabaret. Klasowy, z "Potemoskimi" korzeniami, nagradzany na najpoważniejszych imprezach. Prawdziwie zielonogórski. Najpierw był program "Pół szklanki soli"(w nim m.in. spóźniony o 30 lat Mikołaj, karta "Bussines" do WC, krajobraz po imprezie, zbiórka złomu w polskim wydaniu, "Zostać łabędziem", w przypadku teściowej - Terminatorem, Pan Proper w jednym szeregu z Supermanem - to wielki skrót), później były chętnie grane bisy. "Ciachowcy" - Małgorzata Czyżycka, Leszek Jenek, Tomasz "Gogo" Kowalski i Janusz "Ja-siu" Rewers, mimo, najmniej, 11-letniego doświadczenia scenicznego, sprawiali wrażenie ludzi świetnie się bawiących. Po występie, bez przymuszania, chórem chwalili klimat Piwnicy i publiczność, co "najdrobniejsze niuanse chwyta". Bo też, swoją drogą, rasową - kabaretową publikę Piwnica już ma. Artyści stwierdzili na odjezdnym, że na pewno wrócą do Piwnicy z nowym programem i z przyjemnością. Wierzymy. Galeria zdjęć >>>


"Hlynur" w Piwnicy

W sobotni wieczór (27-go maja 2006), przez blisko półtorej godziny, piwniczną publiczność bawił i namawiał (acz nie nachalnie) do refleksji zielonogórski kabaret HLYNUR. Był to już drugi występ tego kabaretu u nas (poprzedni - z górą rok temu), w świeżym (maj b.r.) programie "Formy i konwencje". Ewa Stasiewicz, Michał Zenkner (autorzy tekstów), oraz Piotr Spychała i Marcin Osiewicz dali próbkę dobrego aktorstwa i równie dobrej kondycji (ekspresowa, karkołomna przebieranka do świetnych komiksowych scenek o walce dobra ze złem). Tematyka dowcipnych skeczów rozmaita i często oryginalna. A to instruktaż dla wazeliniarzy, a to o nieskuteczności pustego żołądka na literacką twórczość (marzenie o pomidorach z publiki), o obsesji aktorskiej rodziny sprzątacza teatralnego, o "czci" dziewczyny Dolares z Dzikiego Zachodu, o inspiracjach muzycznych Frycka Ch.-oseska, czy wreszcie reklama wiatrówki co uczy, bawi, wychowuje... O "cienką czerwoną linię" akceptacji (przez część publiczności), otarł się Hlynur w satyrach na "usportowienie" wszelkich dziedzin życia (tu zawody w lewitacji i mistycyzmie), oraz na ludzką łatwowierność (tym razem Matka Boska nie w gałęziach, czy na brudnej szybie, a w okach rosołu). Majstersztykiem, zaś na pewno były: skandynawski romans (wyróżniony na festiwalu PAKA 2006), w/w komiks, oraz monolog zaradnej Elwirki - dany na bis. Publiczność nie chciała wypuścić aktorów (trzy bisy). My natomiast, nadal będziemy kontynuować - wg swych możliwości - Piwniczne Spotkania Kabaretowe.
Galeria zdjęć >>>


"Profil"

W sobotę 18 marca 2006 odbył się kolejny piwniczny Wieczór kabaretowy. Przed pełną widownią zaprezentował się zielonogórski, studencki kabaret Profil. Zespół młody wiekiem i stażem, ale już wyróżniany i nagradzany (m.in. PAKA, Mulatka, Wrocek). Pani Ewa oraz Panowie Kamil, Damian, Tomek i Maciej w kilkunastu pomysłowych skeczach okazali się wcale dobrymi aktorami, a program "Bez chemicznych ulepszaczy" sprawnie wyreżyserowany, wartki i co najważniejsze - śmieszny. Prawdziwą perełką była świetna parodia programu TV 997 (wyróżniona w finale PAKI). Profil był wyraźnie zaskoczony bardzo dobrym przyjęciem przez publiczność. Bisował trzy razy. Po spektaklu, kabareciarze nie kryli zauroczenia klimatem Piwnicy. Obiecali też przyjazd z nowym programem i rekomendację naszej sceny zaprzyjaźnionym kabaretom. Cyklu wieczorów kabaretowych w Piwnicy na pewno nie kończymy. Galeria zdjęć >>>


"Made in China"

  W dniu 24.11.2005 w swojej Piwnicy kabaret "Made in China" z "zielonogórskiego zagłębia kabaretowego", który wystąpił z programem pt. "Mamy dla Was ciasteczka, ojej...zapomnieliśmy".


Kabaret "Słuchajcie"

W dniu 27 maja 2005 o godz. 20:00 w Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu wystąpił Kabaret "Słuchajcie" (patrz: www.sluchajcie.pl) z zielonogórskiego zagłębia kabaretowego (finalista tegorocznej PAKI) w programie "Ludzie to świry".


Kabaret "Hlynur"

Kabaret studencki "HLYNUR" z "zielonogórskiego zagłębia kabaretowego", dwukrotny półfinalista krakowskiej "PAKI", tuż przed kolejnym występem w Krakowie, zaprezentował w dniu 11.03.2005 r. w Piwnicy Towarzystwa program pt.: "Politeizm, miazmaty, mortadela".

 

___________________________________________________________________________________________

POEZJA w PIWNICY

___________________________________________________________________________________________

"Czytania poezji"


Na spotkaniach z tego cyklu każdy może przyjść i przeczytać swoje ulubione wiersze lub inne utwory mistrzów słowa. Piwnica sprzyja poezji i nieskrępowanemu dzieleniu się wrażeniami oraz nastrojem i  przesłaniem wierszy.

Twórcami, których utwory czytano do tej pory byli:

 • Wojciech Młynarski

 • Ewa Lipska

 • Jonasz Kofta

 • Julia Hartwig

 • Krzysztof Kamil Baczyński

 • Kazimierz Wierzyński

 • Ryszard Krynicki

 • Bolesław Leśmian

 • Władysław Broniewski

 • Stanisław Jerzy Lec

 • Czesław Miłosz

 • Tadeusz Różewicz

 • Jarosław Iwaszkiewicz

 • Rafał Wojaczek

 • Juliusz Słowacki

 • Adam Zagajewski

 • Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

 • Zbigniew Herbert

 • Tadeusz Boy-Żeleński

 • Jeremi Przybora

 • Julian Tuwim 

 • Halina Poświatowska

 • Konstanty Ildefons Gałczyński

 • Wisława Szymborska

 • Ks. Jan Twardowski

---------------

W kwietniu 2016 odbyło się spotkanie z Barbarą Teresą Dominiczak i księdzem Januarym Żelawskim (obecnie w parafii Miłosierdzia Bożego w Stargardzie) twórcą i budowniczym  siekierkowskiego sanktuarium maryjnego. Efektem współpracy tych osób i Fundacji Wspierania Kultury Noc Poetów jest książka pt. „Siekierki – poemat o forsowaniu Odry”.


W styczniu 2015 poznaliśmy najnowsze wiersze Marcina Rumińskiego.

W kwietniu 2011 swoje wiersze zaprezentowała poznańska poetka Maria Ellnain - Wojtasek

W styczniu 2011 Basia Kościńska wraz z kilkoma innymi osobami przedstawiła wiersze pisane dotąd jedynie do własnych szuflad.

 W listopadzie 2006 roku w Piwnicy gościł też znany poeta Ryszard Krynicki.

 

---------------

Stargardzkie Wieczory Poetyckie

 

Młodzi stargardzcy poeci zorganizowali już pięć spotkań, na których zaprezentowali własne wiersze.

Pierwszy wieczór odbył się 2 marca 2007, ostatni 22 grudnia 2008. Dotychczas swoje utwory przedstawiali m.in.:

Marcin Makowski, Wojciech Radoch, Lucyna Juchniewicz, Grzegorz Wiącek, Grzegorz Kwiatkowski (Gdańsk), Klaudia Stosio, Karina Boruk.
___________________________________________________________________________________________

KLUB FILMOWY  "PIWNICA" 

 

___________________________________________________________________________________________

24 maja 2006 roku rozpoczęliśmy nowy cykl spotkań - z filmem. Tych, którzy się nim interesują, cenią dobre kino i lubią podyskutować o filmach, zaprosiliśmy na pierwsze spotkanie Klubu Filmowego "Piwnica", poświęcone animacjom. Można było zobaczyć najlepsze przykłady tego gatunku. Spotkanie odbyło się w Piwnicy TPS-u. Kolejne odbywały się  raz lub nieraz dwa razy w miesiącu pod merytoryczną opieką Bohdana Kowalskiego, pomysłodawcy i wieloletniego współorganizatora Ińskiego Lata Filmowego.

W 2008 roku zawiesiliśmy działanie klubu ze względu na powstanie podobnego przedsięwzięcia w SCK. Placówka ta dysponuje o wiele lepszymi warunkami do prezentacji filmów. Cieszymy się, że ta forma na nowo zagościła w Stargardzie, oby na stałe.

Nie wykluczamy jednak prezentacji filmowych i w Piwnicy. Jednakże nie cyklicznie i z innego obszaru  sztuki filmowej niż na DKF-ie.

___________________________________________________________________________________________

Spotkania Klubu Filmowego:

 2007      

 • Krystyna Feldman  w filmie "Mój Nikifor"                       

 • Antonioni i jego "Powiększenie"                                

 • Bergman "Fanny i Aleksander"                        

 • "Biografie twórców w filmie" -dokument "Fellini opowiada".        

 • "Symetria" w reżyserii Konrada Niewolskiego.   

 • "STARGARD W FILMIE KRÓTKOMETRAŻOWYM"

 • "Wielkie kino światowe" poświęcone filmowi pt. "Solaris" według powieści Stanisława Lema w reż. Andrieja Tarkowskiego.

 • "Klasyka kina"  western pt. "W samo południe" w reż. Freda Zinnemanna.

 • "Arcydzieła literatury na ekranie" - spotkanie poświęcone filmowi nakręconemu na podstawie książki Milana Kundery pt. "Nieznośna lekkość bytu" w reż. Philipa Kaufmana.

 • "Klasyka kina"  - film pt. "Światła wielkiego miasta" w reż. Charlesa Chaplina, który zagrał w nim główną rolę.

 • "Wielkie kino światowe" - film pt. "Powrót" w reż. Andrieja Zwiagincewa nagrodzony Złotym Lwem na 60. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

 • "Portier z Hotelu Atlantic" - film niemy z 1924 r. - arcydzieło mistrza niemieckiego ekspresjonizmu Friedricha Wilhelma Murnau'a.

2006

 • "Wielkie kino światowe",- "Dworzec nadziei" w reż. Walter Salles.

 • Tematem spotkania były arcydzieła literackie na ekranie na przykładzie "Hamleta" w reżyserii Franco Zeffirellego.

 • Spotkanie poświecone  młodemu kinu polskiemu.

 • "PRL w dokumencie i stargardzkim filmie amatorskim".


INNE WYDARZENIA (niektóre) RÓWNIEŻ TE ORGANIZOWANE PRZEZ INNYCH


Prelekcje i spacery w  ramach Niedzielnych Spotkań Historycznych znajdziesz pod przyciskiem

......................................................................

2024

 • zaplecze Wielkiej Orkiestry  Świątecznej Pomocy

 • próby zespołu Flow State

 • Bluesowisko zorganizowane przez Mariusza Zarzecznego

 • w ramach ArtFestival 2024 w Piwnicy

  •  swoją pasją (płatnerstwo) dzielił się nasz rycerz Zbyszek Jezierski

  • wystąpił zespół teatralny Krzywa Scena ze spektaklem "Dwie babki na północ"

   2023

 • spotkanie przy winie i muzyce przygotowane przez Winnicę Sydonia

 • Ferie z Książnicą Stargardzką

 • zaplecze Wielkiej Orkiestry  Świątecznej Pomocy

 • spotkania z psychologiem dla dzieci z Ukrainy

 • wernisaż przed aukcją obrazów podarowanych Jerzemu Wąsiewiczowi. Dzięki jego bliskim a także Towarzystwu Przyjaciół Stargardu i Stargardzkiemu Centrum Kultury na aukcji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pojawiły się obrazy, które różni artyści podarowali naszemu koledze, wieloletniemu animatorowi kultury Jerzemu Wąsiewiczowi.

 • Kawiarenka Literacka Książnicy Stargardzkiej - spotkanie z Leszkiem Hermanem, Elżbietą Cherezińską

 • spotkania sekcji historii farmaceutów

 • seminaria organizowane przez Książnicę Stargardzką

 • Rockowisko

 • próby zespołu jazzowego Funk Material

 • spotkanie chórzystów przy biorących udział w Miedzynarodowym Festiwalu Soni Spatium im. Marka Jasińskiego

 • zaplecze imprezy zorganizowanej z okazji zakończenia I etapu renowacji kolegiaty

 • wykład, w ramach Dnia Pionierów, wygłosiła Jolanta Aniszewska autorka książki: Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach.

 • projekcja trzech filmów laureatów festiwalu filmowego Szczecin Film Festiwal 2023

 • Xmas Night Disco

 • spotkanie członków oddziału PTTK Stargard

 

2022

 • Kawiarenka Literacka Książnicy Stargardzkiej - spotkania z: Sylwią Trojanowską, Dianą Brzezińską, Markiem Malmanem, Agatą Michalską, Markiem Stelarem, Joanną Jax, Markiem Czasnojciem, Iwoną Żytkowiak, Jackiem Ogrodniczakiem, Pauliną Jurgą, Anną Sakowicz

 • zorganizowany przez Książnicę Stargardzką wieczór z cyklu „Spotkania z poezją – słowem i muzyką malowane" - Aleksandra Baltissen

 • spotkania organizatorów Ińskiego Lata Filmowego

 • porady psychologiczne dla dzieci z Ukrainy

 • impreza muzyczna połączona z prezentacją lokalnych produktów - win z Winnicy Sydonia

 • spotkania rowerzystów

 • spotkania stowarzyszenia b-moll

 • występ Stand up -organizator Piotr Wilkoński

 • próby zespołu jazzowego Funk Material

 • imprezy organizowane przez SCK

 • Spotkania z młodzieżą organizowane przez Książnicę  Stargardzką

 • konferencje i szkolenia Książnicy Stargardzkiej

 • zajęcia z gimnastyki chińskiej Chi Gung

 • spotkania sekcji historii farmaceutów

 • spotkanie w ramach organizowanego przez PTTK rajdu z cyklu "Tajemniczy Stargard" pt. "Jak to z chlebem było"

 • zaplecze Wielkiej Orkiestry  Świątecznej Pomocy

 • W ramach ArtFestiwalu: wystawa zdjęć Reginy Skulskiej oraz w wykonaniu PRACOWNI SCK – TEATR „KRZYWA SCENA” można było obejrzeć Kabaret erotyczny „ Luksusowe pokusy”

 • projekcja sześciu filmów laureatów festiwalu filmowego Szczecin Film Festiwal 2022

 • spotkanie (przed)noworoczne oddziału PTTK w Stargardzie

   

2021

 • w ramach ArtFestiwal 2021 prezentowała była wystawa fotografii Macieja Kuszeli "TROCHĘ RENNES W STARGARDZIE"

 • spotkania farmaceutów i adeptów farmacji poświęcone historii Stargardu

 • uroczystość z okazji 75-lecia powstania Oddziału PTTK w Stargardzie

 • zaplecze uroczystości związanych z obchodami Święta Niepodległości

 • zebranie Zachodniopomorskiego Samorządu Przewodników PTTK

 • projekcja trzech filmów laureatów festiwalu filmowego Szczecin Film Festiwal 2021

   

2020

 • zaplecze Wielkiej Orkiestry  Świątecznej Pomocy

 • spotkanie z Pawłem Wasiakiem (Paul de la Wake) autorem książki "Sydonia z Wilków Borków". Organizator Stowarzyszenie Omne Verbum

 • pokaz filmów z festiwalu Szczecin Film Festival’20 nie odbył się  tak jak  w poprzednich latach. Nie w Piwnicy TPS, ale w sieci. On line można było obejrzeć 5 filmów. Miejmy nadzieję, że za rok będzie „po staremu”.

 

2019

 • zaplecze Wielkiej Orkiestry  Świątecznej Pomocy

 • zajęcia z gimnastyki chińskiej Chi Gung

 • spotkanie organizowane przez stowarzyszenie Ja Się Nie Ścigam.

 • spotkania Stargardzkiego Porozumienia Rowerowego

 • koncert charytatywny

 • zaplecze dorocznego poloneza stargardzkich maturzystów

 • koncert rockowy

 • zaplecze uroczystości związanych ze Świętem Konstytucji i Dniem Pionierów Stargardu

 • w ramach Art Festiwalu Stargard 2019 w Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu odbyły się dwa wydarzenia:  wystawa fotografii Reginy Skulskiej pt."Świat w moim obiektywie", Teatr Krzywa Scena przedstawił komediodramat "8 kochających kobiet" w reżyserii Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz

 • wystąpiła grupa teatralna MDK Emigatis ze sztuką "MOMO" .

 • koncert poświęcony zbiórce funduszy dla rodziny Tkaczyków, którzy w wyniku pożaru stracili swój cały dobytek, organizator zespół OUT OF MIND

 • odbył się kolejny koncert rockowy, w którym zaprezentowali się: DICE, SYNERGIA, VINTAGE LOVE, ROCKIN' BIRDS, PORA ROCK'u

 • w koncercie charytatywnym dla Alusia, wystąpili Słowik i przyjaciele: Kasia Kurska, Zbyszek Jasiński, Przemek Wieleba, Witek Nowicki, Maciek Wojda, Marcin Krawczyk, MIRacle Project,

 • koncert edykowany zmarłemu przed rokiem znakomitemu perkusiście zespołu Laboratorium i zapalonemu rowerzyście ze Stargardu Grzegorzowi Grzybowi

 • Pokaz filmów nagrodzonych w kolejnej edycji Szczecin Film Festival 2019

 • Młodzieżowy Dom Kultury wystawił przedstawienia teatralne dla dzieci

 • zaplecze jarmarku bożonarodzeniowego organizowanego przez SCK

 • "PASJA 2019 - organizowane przez PTTK  i Starostwo prezentacja wyprawy wspinaczkowych na Grenlandię i na Kazbek oraz wycieczki do Gruzji

 •  Koncert Świąteczny -  kolędy i pastorałki w jazzowych brzmieniach w wykonaniu Aleksandry Krysian. Towarzyszyli jej  Przemek Wieleba (piano), Tony Kanicki (bas) i Krzysztof Drwal Rozesłański (drums). Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Artystyczne B-moll i Młodzieżowy Dom Kultury

 • spotkanie świąteczne PTTK

 

2018

 • zaplecze Wielkiej Orkiestry  Świątecznej Pomocy

 • spotkania przedstawicieli stowarzyszeń tworzących Stargardzkie Porozumienie Rowerowe

 • spotkania Stargardzkiej Organizacji Turystycznej

 • występ zespołu jazzowego Tubistrio zorganizowanego przez Stargardzką Izbę Gospodarczą

 • koncert zespołu Dice

 • prelekcje przedsatwicieli Muzeum z okazji Dnia Pioniera

 • zaplecze imprezy okazji Dnia Pioniera dla SCK

 • spotkanie uczestników XXVII Sympozjum Historii Farmacji Stargard 2018

 • w ramach Art Festiwal Stargard Regina Skulska i Paul Arkadiusz Novak prezentowali swoje fotografie  i obrazy

 • wystep zespołu Defus

 • wystep zespołu Dice

 • spotkanie po koncercie poświeconym Marianowi Bęćkowskiemu

 • zebranie staowarzyszenia Ińskie Lato Filmowe

 • prezentacja filmu na temat ratowania zdegradowanych terenów w Portugalii pt. „Zalesianie” (2018). Spotkanie z autorami.

 • koncert heavymetalowy

 • koncert zaduszkowy Divers, Sixty Seven

 • zaplecze dla SCK na imprezy związane z obchodami rocznicy odzyskania Niepodległości

 • koncert charytatywny

 • pokaz filmów nagrodzonych na Szczecin European Film Festival’18

 • występ teatralny zespołu z MDK

 • spotkanie świąteczne PTTK

 

2017

 • zaplecze Wielkiej Orkiestry  Świątecznej Pomocy

 • miejsce prób i występ przed publicznością grupy teatralnej Uniwersytetu Trzeciego Wieku

 • spotkania przedstawicieli stowarzyszeń tworzących Stargardzkie Porozumienie Rowerowe

 • spotkania Stargardzkiej Organizacji Turystycznej

 • walne zebranie PTTK

 • Stargard Death Fest V 2017 Infesting Europe

 • występy koła teatralnego MDK

 • zaplecze VI Stargardzkiego Poloneza Maturzystów

 • w ramach pierwszego Art Festiwal Stargard Regina Skulska i Paul Arkadiusz Novak prezentowali swoje fotografie (oboje) i obrazy (Paweł Novak)

 • koncert rockowo-metalowy "Daj se na luz"

 • spotkanie ze znanym dziennikarzem i pisarzem Marcinem Kąckim. Impreza ta jest wydarzeniem towarzyszącym Festiwalu Czytania „Odkrywcy Wyobraźni”

 • prezentacja stosowania defibrylatorów w ratowaniu życia

 • spotkanie z młodzieżą  z cyklu #KulturaCafe

 • pokaz 6 filmów w tym kilku laureatów edycji Szczecin European Film Festival'17

 • relacja - pokaz "Medytacyjna podróż do Ziemi Świętej"- Jana Wyrwasa

2016

 • zaplecze Wielkiej Orkiestry  Świątecznej Pomocy

 • spotkania przedstawicieli stowarzyszeń tworzących Stargardzkie Porozumienie Rowerowe

 • spotkania Stargardzkiej Organizacji Turystycznej

 • pokaz filmu  „Wielka Zielona Ściana. Afryka – Afryce” i spotkanie z jego twórcami i współtwórcami.Film ten zdobył nagrodę Angel Peace Award podczas 13. edycji Angel Film Awards – Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Monako (2015). Film opowiada o projekcie zatrzymania Sahary, poprzez sadzenie milionów drzew przez młodzież.

 • STARGARD DEATH FEST III 2016 (zespoły: PERVERSE, DEFUS, ASHES, TERROR PUNCH)

 • zaplecze imprezy V Stargardzkiego Poloneza Maturzystów

 • koncert chóralny chóru UTW i ich gości

 • występ zespołów  heavy metalowych

 • spotkania Oddziału PTTK w Stargardzie

 • koncert jazzowy w ramach organizowanych przez Starostwo powiatowe warsztatów jazzowych

 • w Piwnicy pokazane zostało 8 nagrodzonych filmów dokumentalnych kolejnej edycji imprezy Szczecin European Film Festival

2015

 • zaplecze Wielkiej Orkiestry  Świątecznej Pomocy

 • koncert pastorałek

 • koncert orkiestry dętej z Domu Kultury Kolejarza - inauguracja obchodów z okazji 70-lecia DKK

 • występy zespołu teatralnego MDK

 • występ Aleksandry Borak

 • spotkania przedstawicieli stowarzyszeń tworzących Stargardzkie Porozumienie Rowerowe

 • zaplecze organizacji IV Stargardzkiego Poloneza Maturzystów organizowanego przez Stargardinum

 • koncert zespołów mocno rockowych z cyklu DEVOURING EUROPE 2015

 • Koncert Stargardzkiej Orkiestry Jazzowej

 • koncert patriotyczny Cantore Gospel i zespołu AltOS

 • zaplecze obchodów Konstytucji 3 Maja

 • odczyt profesora Jana Lubińskiego organizowny przez Stowarzyszenie "Stokrotka" w ramach Tygodnia Walki z Rakiem

 • koncert bluesowy organizowany przez SCK i Stowarzyszenie Artystyczne Integracji Europejskiej SAIE

 • kolejny koncert Stargardzkiej Orkiestry Jazzowej

 • w Piwnicy pokazane zostały najciekawsze filmy dokumentalne tegorocznej edycji imprezy Szczecin European Film Festival

2014

 • zaplecze Wielkiej Orkiestry  Świątecznej Pomocy

 • spotkania przedstawicieli stowarzyszeń tworzących Stargardzkie Porozumienie Rowerowe

 • zakończenie konkursu krajoznawczego dla dzieci organizowanego przez PTTK

 • obchody organizowanej przez Starostwo uroczystości wieńczącej plebiscyt na Sportowca 2013 roku

 • zaplecze dla imprez organizowanych na Rynku z okazji świąt majowych

 • w Piwnicy pokazane zostały najciekawsze filmy dokumentalne tegorocznej edycji imprezy Szczecin European Film Festival (następca dokumentART)

 • koncert jazzowy organizowany w ramach Stargardzkich Warsztatów Jazzowych

 • wieczór poezji Henryka Smuczka

 • występy zespołu MDK

 • koncert heavy metalowy

2013

 • spotkania przedstawicieli stowarzyszeń tworzących Stargardzkie Porozumienie Rowerowe

 • koncert charytatywny dla Joanny

 • spotkania stowarzyszenia "Ińskie Lato Filmowe"

 • zaplecze Wielkiej Orkiestry  Świątecznej Pomocy

 • występy przedszkolaków

 • spotkania Stargardzkiej Organizacji Turystycznej

 • zaplecza imprez z okazji 3 Maja

 • Prezentacja nagrodzonych filmów z 22. Europejskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „dokumentART” Szczecin - Neubrandenburg. Pokaz odbył się 9 listopada

2012

 • stałe spotkania przedstawicieli stowarzyszeń tworzących Stargardzkie Porozumienie Rowerowe

 • występy grupy teatralnej MDK Stargard dla przedszkolaków (wiersze Jana Brzechwy)

 • spotkanie z młodzieżą pt "Stargard tajemniczy" - organizator PTTK

 • prezentacje muzealne dla szkół

 • Stargardzka edycja 21. Europejskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „dokumentART” Szczecin - Neubrandenburg. Pokaz odbył się 1 grudnia

2011

 • stałe spotkania przedstawicieli stowarzyszeń tworzących Stargardzkie Porozumienie Rowerowe (w tym III Stargardzki Szczyt Rowerowy.

 • "Włóczykij” (Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży) w Stargardzie. Rowerami w świat. Dwa pokazy ("Rowerem do Ziemi Świętej" i „Co z tą Angolą?”  spotkania z ich autorami, podróżnikami.

 • warsztaty teatralne (MDK)

 • Wieczór autorski i promocja nowej książki Marcina Łukasza Makowskiego. Tytuł spotkania: "Uniwersalna teoria wszystkiego"

 • prezentacje muzealne dla szkół

 •  20. Europejski Festiwal  Filmów Dokumentalnych „dokumentART”, organizowany w Neubrandenburgu i Szczecinie przez Stowarzyszenie OFFicyna, Stowarzyszenie Latücht – Film & Medien oraz Ośrodek Teatralny „Kana”, i w tym roku będzie miał stargardzką odsłonę. Zwyczajem bowiem jest, że niektóre filmy biorące udział w konkursie „dokumentART”, pokazywane są także w innych miastach po obu stronach Odry. 19 listopada  w Piwnicy odbyła się projekcja filmów. Program pokazu (kliknij)

  Towarzystwo Przyjaciół Stargardu było oficjalnym partnerem w tym przedsięwzięciu.

 2010

 • stałe spotkania przedstawicieli stowarzyszeń tworzących Stargardzkie Porozumienie Rowerowe

 • spotkania stowarzyszenia "Ińskie Lato Filmowe"

 • impreza dla dzieci w wieku 5-10 lat " Śladami dziejów i legend stargardzkich" (maj)

 • warsztaty teatralne (MDK)

 • spotkania z okazji 50-lecia Muzeum

 • koncert pt. „Piosenka jest dobra na wszystko” dedykowany pamięci stargardzkich artystów i twórców kultury (organizacja MDK)

 • Stargardzka odsłona europejskiego festiwalu„dokumentART”

2009

 • stałe spotkania przedstawicieli stowarzyszeń tworzących Stargardzkie Porozumienie Rowerowe

 • II Stargardzki Szczyt Rowerowy

 • spotkania rycerskie

 • zaplecze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

 • warsztaty teatralne (MDK) w czasie ferii zimowych

2008

 • spotkania w ramach współorganizowanego przez Muzeum w Stargardzie w ramach międzynarodowego projektu Chatka Młodego Konserwatora (październik)

 • we wrześniu użyczono pomieszczenia na obsługę imprez związanych z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa

 • stałe spotkania przedstawicieli stowarzyszeń tworzących Stargardzkie Porozumienie Rowerowe

 • debata na temat przyszłości stargardzkiej kolejki wąskotorowej z udziałem przedstawicieli samorządów, kolei, konserwatora zabytków, rowerzystów i TPS

 • zebranie stowarzyszenia Ińskie Lato Filmowe,

 • spotkanie aktywistów regionalnego ruchu kajakowego w przerwie zimowego spływu Krąpielą i Iną (15-16 lutego)

 • spotkanie dziennikarzy Zachodniopomoskiego Oddziału Stowarzyszenia Prasy Lokalnej

2007

 • promocja książki albumu "Stargard. Zaproszenie do siebie"

 • zebrania stowarzyszeń Ińskie Lato Filmowe, Polskiego Związku Fotografów Przyrody (okręgowego)

 • podsumowanie "Powiatowego Tygodnia  Walki z Rakiem"

 • promocja stargardzkiej dwuzłotówki wydanej w cyklu "Miasta Historyczne w Polsce"

 • promocja książki albumu "Stargard. Zaproszenie do siebie"

2006

 • spotkania rycerskie

 • spotkania  miłośników tańca towarzyskiego

 • zebrania "Komitetu Budowy pomnika Jana Pawła II"

 • ogólnopolskie sympozjum "Historia farmacji. Stargard 2006" (czerwiec)

 • wykłady z historii Stargardu - dla archeologów i przewodników turystycznych

2005

 • wykłady z historii Stargardu - dla archeologów i przewodników turystycznych, animatorów turystyki szkolnej

 • finał ogólnopolskiego konkursu poetyckiego "Kominkalia"

 • spotkanie weteranów pracy z ZNTK

 • Uroczystość wręczenia "Złotego Lauru" i "Złotych Ust"

 • zebrania "Komitetu Budowy pomnika Jana Pawła II"

 • spotkania sekcji tańca UTW

 • spotkania rycerskie

2004

 • Odbywały się cotygodniowe spotkania sekcji tańca Uniwersytetu Trzeciego Wieku

 • W grudniu odbyły się 4 spotkania wigilijne: Stowarzyszenia Plastyków "Brama", Towarzystwa Przyjaciół Stargardu, Bractwa Rycerzy Joannitów, Stowarzyszenia Farmaceutów

 • We wrześniu, październiku i listopadzie 2004 r. miały miejsce walne zebrania Towarzystwa Przyjaciół Stargardu, Stargardzkiego Stowarzyszenia Wspierania Lecznictwa i Promocji Zdrowia - "Zdrowie" oraz Stowarzyszenia Integracji Środowiskowej.

 • W październiku 2004 r. odbył się zjazd kilkudziesięciu przedstawicieli różnych chorągwi rycerstwa polskiego, którego gospodarzem, w Stargardzie i Piwnicy TPS-u, było Stargardzkie Bractwo Rycerskie św. Jana.

 X lat PIWNICY  TPS   

 

W 2014 roku Piwnica obchodziła swoje dziesięciolecie.

 Wszystkie imprezy organizowane w niej w tym roku nawiązywały do tego jubileuszu.

 

 


PIWNICA  TPS  OTWARTA !
      W dniach 25.06 i 26.06.2004 cykl imprez kulturalnych zainaugurował działalność Piwnicy TPS. Pierwszego dnia Towarzystwo zaprosiło swoich darczyńców, wolontariuszy i wykonawców prac adaptacyjnych na recitale muzyczno-wokalne i monodram. Oprawę stanowiła wystawa Andrzeja Biercy "Historia ratusza".

      Oficjalnego otwarcia Piwnicy TPS dokonał Prezes Towarzystwa - dr Jan Zenkner. Koncert pt. "Trochę o duszy" przedstawiła znana stargardzka grupa AVA w składzie: Karolina Kruk - wokal, Aleksandra Krysian - wokal, Aleksandra Ogórkiewicz - wokal, skrzypce, Jakub Zajączkowski - wokal, konga, Robert Piotrowski - fortepian, Marek Książczyk - akordeon, Michał Konarski - trąbka, Ewa Krysian - gitara. AVA lirycznie i czule zaśpiewała 13 utworów różnych autorów z muzyką Ewy Krysian, Roberta Piotrowskiego, Grzegorza Turnau'a kończąc "... a gdy już zobaczysz wszystko zamknij skrzynkę pełną slajdów złóż w recepcji klucz i z walizką wróć do siebie do Stargardu..."

      Małą plejadę aktorów - eksportowych stargardzian rozpoczął Arkadiusz Brykalski z Teatru Wybrzeże w Gdańsku dając recital piosenkarski wysokiej próby wraz z towarzyszącym mu żeńskim kwartetem smyczkowym. Następnie wystąpiła Kamila Żołnowska z Teatru Muzycznego w Gdyni obdarowując słuchaczy "Dziką różą" Nicolasa Caige'a w przejmującej oprawie.**      Po przerwie dosłownie wtłoczył nas w krzesła i wnich unieruchomił aktor Poznańskiego Teatru Ósmego Dnia rodem z Żukowa - Janusz Stolarski. Wcielając się w tytułowego "Ecco homo" F. Nietzschego ekscytował odtwarzając wysublimowane kwestie natury egzystencjalnej i etycznej niemieckiego filozofa.


      W sobotę 26.06.2004 TPS zaprosiło wszystkich na Dzień Otwarty Piwnicy w ramach imprez towarzyszących Dniom Stargardu 2004. Dla przybyłych propozycją nasyconą humorem było przedstawienie grupy teatralnej Majki Cierockiej "Bajki nie tylko dla dzieci" oparte na poezji J. Brzechwy i J. Tuwima. Ze świeżością, werwą i młodzieńczym entuzjazmem wystąpili: Natalia Kucharczak, Bartek Kotschedoff, Paweł Molenda, Dorota Kostel, Joanna Chorzeża, Jakub Zajączkowski.
      Po przerwie na scenie pojawiła się Zofia Ławrynowicz wprowadzając słuchaczy w "Piwniczne nastroje". Tak bowiem zatytułowała koncert swojego Zespołu Piosenki Literackiej POETICA z Młodzieżowego Domu Kultury. POETICA wystąpiła w składzie: Anna Babrecka, Aneta Mrówczyńska, Zofia Ławrynowicz, Mateusz Ławrynowicz, Maksymilian Ławrynowicz, Joanna Rusakowicz, Zuzanna Wawruszczak, Izabella Wójcik-Pankiewicz, Joanna Topór-Kamińska oraz Justyna Wolska - skrzypce i Mariusz Nowicki - piano.       Wśród 15 brawurowo wykonanych utworów znalazły się m.in. piosenki Agnieszki Osieckiej, Piwnicy pod Baranami, Charlesa Aznavoura w sposób głęboko przejmujący zaprezentowała Zofia Ławrynowicz. Na finał zespół wraz ze swoją szefową zaśpiewał "Dezyderatę" pozostawiając stargardzkiemu audytorium jej przesłanie przeniesione z innej, krakowskiej piwnicy...
      Bogaty, wielowątkowy, noszący znamiona wysokiego poziomu artystycznego bukiet propozycji kulturalnych na inaugurację Piwnicy TPS stanowił niezwykłą, cenną oprawę do spotkania się ludzi o gorących sercach, żywo bijących dla naszego miasta. Należy mocno i zarazem z ogromną wdzięcznością podkreślić, że wszyscy wykonawcy wystąpili nieodpłatnie.

      Imprezy inauguracyjne stworzyły wyrazistą i bardzo mocną podstawę do tego aby Piwnica TPS stała się placówką kulturalną z interesującymi propozycjami, na przyzwoitym poziomie.
Powrót na główną stronę