Powrót na główną stronę

 

Szczecin European Film Festival’18

 

Czarnobóg

reż. Grzegorz Paprzycki. PL 2018, 30’ 

Sviatoslav Siruj jest liderem nacjonalistycznej organizacji w zachodniej Ukrainie. Wraz ze swoimi ludźmi propaguje ideologię zgodną z założeniami partii o nazwie Korpus Narodowy. Przemowy ideologiczne, lekcje w szkole, marsze i protesty są głównymi instrumentami jego aktywności. Marzenie o byciu „duchowym ojcem” dla swoich zwolenników motywuje go do walki o lepszą przyszłość kraju. A jest z kim walczyć. Wrogowie ojczyzny są nie tylko na wschodzie, ale także wewnątrz kraju i na zachodzie. Właściwą przyszłość Europy, według Svitoslava, mogą zapewnić tylko ukraińscy nacjonaliści. Walka już trwa, bo „nie ma dobra i zła, jest tylko sprawiedliwość”.

Laureat nagrody w konkursie: Konkurs Europejski SEFF’18

 

Scandal

reż. Pablo Mengin-Lecreulx, RE 2017, 4’10”

Złożona z 2500 obrazów animacja opowiada historię człowieka, próbującego uciec przed własnym losem. Szuka sukcesu, sławy, szczęścia i miłości... nie może jednak wygrać z miastem, które jest zbyt silne. Niczym pszczoła uwięziona w pajęczynie staje się bezsilnym świadkiem swojego upadku.

Laureat nagrody w konkursie: POP SEFF’18

 

RINGO ROCKET STAR and his song for Yuri Gagarin

reż. Rene Nuijens, NL/SRB 2017, 10’

„RINGO ROCKET STAR and his song for Yuri Gagarin” jest suchą, tragiczną (krótkometrażową) komedią musicalową o cygańskim facecie, który myśli, że może stać się sławny, pisząc piosenkę dla pierwszego człowieka w kosmosie Yurija Gagarina.

Laureat nagrody w konkursie: TELEFON ART SEFF’18

 

Cosmic Joe

reż. Louise Wallace, Aleksandra Rydzkowska, PL, 2018, 9’26”

Ten krótki dokument jest refleksyjną podróżą po kosmicznej filozofii Joe’a Stauntona – poety i muzyka żyjącego u podnóża Burren, w miejscu zwanym New Line. Joe otwiera okno na swoje prywatne życie w małym przytulnym kamperze, spędzając z nami czas i zapraszając do wspólnej refleksji nad naszą odpowiedzialnością i wpływem na kreowanie przyjaznego oraz przyjemnego świata.
„Cosmic Joe” luźno dotyka współczesnych problemów fali imigrantów i uchodźców, skłaniając nas do zastanowienia się nad absurdem idei granic i uświadamiając nas o odpowiedzialności, jaka wynika z wolności, której wszyscy tak bardzo pożądamy. Nie robi tego jednak na zasadzie dogmatycznej propagandy, a raczej w charakterze niezobowiązującej, swobodnej rozmowy na łonie natury.

Laureat nagrody w konkursie: Zachodniopomorskie Shorty SEFF’18

Wśród prezentowanych filmów znajdą się również krótkometrażowe teledyski oraz animacje stworzone przez studentów Akademii Sztuki w Szczecinie.