Powrót na główną stronę

 

Trochę Rennes w Stargardzie

Autor:  Maciej Kuszela

 

Wystawa fotografii pod pierwotnym tytułem „Rennes - miasto w ruchu ” pierwszy raz prezentowana była w lipcu i sierpniu 2016 r. w Domu Bretanii w Poznaniu (wernisaż odbył się 14 lipca - w dniu Święta Narodowego Francji) , a następnie w Rennes i innych miastach.

To efekt współpracy współpracy partnerskiej Poznania i Rennes, której wyrazem jest Fundacja Poznań-Ille et Vilaine (Ille et Vilaine - jeden z bretońskich departamentów, w którym znajduje się Rennes, stolica regionu).

Dlaczego Bretania?

Kontakty pomiędzy Wielkopolską i Bretanią sięgają grudnia 1981. Kiedy w Polsce ogłoszono stan wojenny, dziennik „Ouest-France” wychodzący w Rennes, w geście solidarności z Polakami, ogłosił apel o pomoc dla naszego kraju. Dary od hojnych czytelników były przekazywane do Polski przez 13 kolejnych lat. Organizacją konwojów z pomocą zajmowali się wolontariusze z redakcji gazety. Bretończycy wnieśli także swój wkład w umocnienie opozycji demokratycznej w Polsce oraz jej kandydatów w pierwszych wolnych wyborach w 1991 roku. Następnie wspomagali przekształcenia ustrojowe w naszym kraju, organizując i finansując szkolenia dla samorządowców oraz wymiany szkolne. Działania te objęły setki osób, co w efekcie przyniosło ogromny kapitał w postaci kontaktów, przyjaźni, współpracy.

Prezentowana w Stargardzie wystawa jest kolejną odsłoną projektu fotograficznego „Miasta w ruchu” realizowanego w latach 2012-2016 przez Dom Bretanii we współpracy z Association de Jumelage Rennes-Poznań. Jednym z uczestników tego projektu był Michel Ogier z Rennes, który w 2014 r., goszcząc w Poznaniu, fotografował to miasto. Powstała z tego wystawa, która eksponowana była w Rennes.

Maciej Kuszela, członek ZPAF. W 1994 r. ukończył Wyższe Studium Fotografii w Warszawie. Przez wiele lat pracował i tworzył w Poznaniu. W latach 1983 -1986 był fotoreporterem tygodnika „Wprost”, a w latach 1986-1989 fotoreporterem miesięcznika „Nurt”. Jego fotografie to portrety, krajobrazy, architektura, ogrody, wnętrza.