luty 2025 r.
Hanza w Stargardzie
Hanza, a właściwie fakt udziału Stargardu w jej życiu, wpłynęła na jego rozwój i pozostawiła po sobie liczne ślady. Widać je w wielu miejscach współczesnego miasta. Mimo kilku stuleci jakie minęły od czasów aktywności tego kupieckiego związku, niektóre z nich są widoczne i w wyraźny sposób określają sylwetkę i charakter Stargardu. Z wieloma stykamy się na co dzień, korzystamy z nich, chwalimy się nimi. Innych nie dostrzegamy lub znaleźć je można w innych miejscach. Przyspieszenie rozwoju miasta obserwujemy pod koniec XIII wieku. Na pewno jest to efektem wzrostu udziału Stargardu w dalekosiężnej wymianie handlowej. Już wtedy musiał on korzystać z kontaktów z miastami Hanzy. Z czasem doprowadziły one do pełnego i aktywnego członkostwa Stargardu w związku. To czego dana społeczność produkuje ponad swoje potrzeby, tworzy jej potencjał eksportowy, dając podstawy dla wzrostu jej zamożności.
Stargard pod koniec średniowiecza (według Boehmera) - źródło: www.heimatkreis-stargard.de
O zamożności średniowiecznego Stargardu, wynikającej przede wszystkim z korzyści z handlu, świadczą zachowane w znacznej części imponujące budowle obronne: bramy, baszty, mury i urządzenia ziemne. Dziś należą do najokazalszych w Polsce. Powstawały one zasadniczo w XIII w., a dziś widzimy je w formie nadanej im głównie w czasie największej prosperity miasta (XV w.). Należy zauważyć, że szczególnie bramom nadano postać reprezentacyjną, wybiegają bowiem swoim kształtem i zdobnictwem poza względy użytkowe. Również i stargardzkie baszty miejskie wyróżniają się pod tym względem. Baszty Morze Czerwone i Tkaczy są jednocześnie w pierwszej trójce najwyższych miejskich budowli tego typu w Polsce. Unikalna Forma architektoniczna Bramy Młyńskiej, choć jest bramą wodną, nawiązuje do również dwuwieżowej lubeckiej bramy lądowej "Holstentor".
Brama Młyńska
Kościół Mariacki - nawa główna
Stargardzki ratusz w początkach swego istnienia (ok. 1250- 1280) był halą targową. Z czasem pełnił też równolegle funkcję siedziby rady miejskiej. Na początku XV w. na miejscu hali powstał nowy ratusz. Nękały go pożary i formę, którą widzimy dziś uzyskał w wieku XVI. Jest największym średniowiecznym budynkiem tego typu na terenie Pomorza Zachodniego. Z czasów funkcjonowania tu domu kupieckiego do dziś zachowała się jedna z kolumn (w sali ślubów). Innym obiektem, który jest związany z handlem, a stojącym do dziś jest spichlerz, usytuowany w pobliżu Bramy Portowej, w okolicach dawnego portu - miejsca ekspedycji towarów ze Stargardu. Tak jak wiele innych budowli został on zniszczony podczas drugiej wojny światowej (zostały mury obwodowe), ale odbudowano go w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Dziś niestety niszczeje z całkiem innych powodów. Jego początki sięgają XVI w. W trakcie pożaru miasta (1635 r.) w trakcie wojny trzydziestoletniej spłonął, odbudowano go pod koniec XVII w. W średniowieczu funkcjonowały jeszcze minimum trzy budowle o takim przeznaczeniu.
Ratusz - kolumna w sali ślubów
Miasta hanzeatyckie cechowały się dużą niezależnością. Kwitła samorządność. Mieszczaństwo, a szczególnie patrycjat miejski, miało swój złoty wiek. Rozkwit tej warstwy społecznej wpływał na poziom budownictwa mieszkalnego w tym okresie. Niestety niewiele kamienic mieszczańskich z tych czasów dotrwało w Stargardzie do czasów współczesnych, a i one po ostatniej wojnie były w ruinie i cieszą nasze oczy tylko dzięki powojennej odbudowie. Przed wojną kamienic pochodzących z XV w. było tylko kilkanaście. Pamiętamy o apokaliptycznym pożarze z !635 r., z którego uchowały się jedynie nieliczne budynki. Do wojny, przy ulicy Grossmühlenstrasse (dziś Kazimierza Wielkiego), jednym z sześciu ocalałych z tej pożogi - obecnie jedyny - był tzw. "Dom Protzena", który dziś mieści szkołę muzyczną. Niestety jego wnętrze, które zostało kompletnie zniszczone podczas ostatniej wojny, po odbudowie nie przypomina już układu charakterystycznego dla domu kupca z czasów hanzeatyckich. Również z XV w. pochodzą kamienice przy Rynku Staromiejskim 3 i 4. Liczne przebudowy spowodowały, że ich dzisiejszy wygląd niewiele ma jednak wspólnego z pierwotnym. Budynek przy Mieszka I będący częścią Książnicy Stargardzkiej pochodzi z pierwszej połowy XVI w. Wiele analogicznych budowli można znaleźć w Lubece, Wismarze i Lüneburgu.
Widomym znakiem kontaktów z różnymi miejscami regionu Bałtyku jest krzyż pojednania (pokutny) postawiony tu w roku 1542. Ten największy obiekt tego typu w Polsce wykonany został z wapienia sprowadzonego z Gotlandii, wyspy będącej jednym z ważniejszych miejsc aktywności Hanzy. Gotlandia i Olandia były wówczas głównymi dostawcami tego kamienia. W trakcie wykopalisk prowadzonych na Rynku Staromiejskim w latach 2009 - 2010 odkryto przedmioty świadczące o kontaktach handlowych Stargardu z odległymi ośrodkami. Szczególnie pozyskane wówczas plomby ołowiane (19 szt.) pokazują z jak dalekich miejsc pochodzące towary pojawiały się na stargardzkich kramach. W znaleziskach wystąpiły plomby stosowane przy sprzedawanym suknie z Flandrii (Ypres, Gistel, Roeselare), Londynu, Aardenburga (Zelandia w Holandii), Moguncji, Tournai (Walonia). Datowane na XIII i pierwszą połowę XIV. wieku świadczą o obecności w Stargardzie kupców hanzeatyckich w czasach przed formalnym przystąpieniem miasta do związku. Plomby odnalezione na naszym Rynku należą do najstarszych tego typu zabytków w Polsce. Również odkryte w trakcie wykopalisk fragmenty importowanych wyrobów ceramicznych są związane z dalekosiężnym handlem średniowiecznego miasta. Największy odsetek pozyskanych wyrobów kamionkowych pochodził z Dolnej Saksonii. Wśród znalezisk odkrytych w wykopaliskach na Rynku i w klasztorze augustianów znalazły się między innymi średniowieczne monety, pochodzące z mennic miast pomorskich i meklemburskich. Krzyż pojednania Znakiem pamięci o wojnie pszennej w drugiej połowie XV w. - między dwoma miastami hanzeatyckimi Stargardem a Szczecinem - są łańcuchy wiszące na wieżach Bramy Młyńskiej. Symbolizują one zablokowanie palami i łańcuchami ujścia Iny dla uniemożliwienia wywozu zboża przez stargardzkich kupców. Przedmiotami, które w późnym średniowieczu były powszechnie używane w basenie Morza Bałtyckiego, były trójnożne kociołki odlewane ze stopu miedzi i cyny zwane grapenami. Proporcje metali użytych do ich wytworzenia były nawet ustalane na zjeździe w Lubece. Początkowo wytwarzali je rzemieślnicy wędrowni, ale w XV wieku odnotowuje się stały pobyt odlewników m. in. w Stargardzie, który, w następnych wiekach, stał się przodującym ośrodkiem w tej dziedzinie. Dziełem odlewników były też i inne przedmioty: użytkowe, liturgiczne i ozdobne. Ci najsprawniejsi zajmowali się również odlewaniem dzwonów. W styczniu 2025 roku w kościele św. Jana po pieczołowitej renowacji ponownie zabrzmiał dzwon Jan Maria. Jest on największym średniowiecznym dzwonem na Pomorzu Zachodnim (waga 3876 kg) i według znawców trzecim instrumentem tej klasy w Polsce. Dzwon powstał w 1464 r., a więc w czasie gdy Stargard mocno się rozwijał, mimo ówczesnej wojny ze Szczecinem.
Kościół Mariacki - ambona z krzyżem procesyjnym na zaplecku Nie sposób tu nie wspomnieć o stargardzkim fenomenie - bibliotece, której istnienie przy kościele Mariackim odnotowano już pod koniec XIV wieku. To też świadectwo bogactwa i ambicji rozwijającego się gospodarczo, ale i cywilizacyjnie miasta. Znajdowało się w niej wówczas około 30 kodeksów rękopiśmiennych. Pod koniec XV wieku posiadała też co najmniej 83 inkunabułów (wczesne druki do 1500 r.), a więc więcej niż w biskupim Kamieniu i porównywalnie z uniwersyteckim Greifswaldem. Po eksplozji wydawniczej, za którą stał nie tylko wynalazek Gutenberga, ale i reformacyjne wzmożenie w XVI w., wzbogaciła się ona o wiele pozycji druków. I te uległy rozproszeniu. Więcej o tym w: Dawne biblioteki stargardzkie. Genesis (czas tworzenia) i exodus.....
Kościół Mariacki - herb dwutarczowy
MJ
Zdjęcia - MJ Korzystałem m.in. z: Archeologia Stargardu T.II,1. Badania na obszarze dawnego kościoła augustiańskiego. MAH w Stargardzie. Stargard 2016 Archeologia Stargardu T.III. Badania na Rynku Staromiejskim. MAH w Stargardzie. Stargard 2017 Kalita - Skwirzyńska K. 1983, Stargard Szczeciński. Wrocław Dawny Stargard. Miasto i jego mieszkańcy. Katalog wystawy. Muzeum w Stargardzie 2000
,
|